Zachowajmy bezpieczeństwo na drodze. Trwa tydzień św. Krzysztofa

Co roku na polskich drogach dochodzi do sporej liczby wypadków, a poszkodowanych zostaje w nich wiele osób. Właśnie na ten problem zwraca uwagę akcja Tygodnia św. Krzysztofa, która rozpoczęła się 18 lipca i potrwa do niedzieli 25 lipca.

Tydzień św. Krzysztofa to czas, w którym modlimy się za wszystkich kierowców i użytkowników dróg. Bezpieczeństwo na szosie jest kluczowe, tym bardziej w okresie wakacyjnym. Ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, wyjaśnia na czym polega cała akcja:

– Tydzień św. Krzysztofa jest akcją uświadomienia, bo jest współorganizowany chociażby z Policją czy Inspekcją Transportu Drogowego. Chodzi o to, aby w tygodniu poprzedzającym wspomnienie św. Krzysztofa zwiększać świadomość kierujących i przypominać im o tym, że kiedy siadają za kierownicę biorą odpowiedzialność za siebie, za tych, których przewożą i spotykają na drodze. Ta odpowiedzialność to jazda trzeźwa i bezpieczna, bez zuchwałości.

Zachowywanie podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze może ochronić nas od wypadku, czy niebezpiecznej sytuacji. Dbanie o własne bezpieczeństwo jest również przejawem troski o bliźniego, dodaje ks. Mariusz Bakalarz:

– Miłość bliźniego realizuje się także wtedy, kiedy ktoś kieruje samochodem. Staje się wtedy kierowcą, ale może być także zagrożeniem. Ten tydzień jest również po to, by przygotować nas do dnia, kiedy w parafiach będzie błogosławić się pojazdy.

W akcji udziela się również MIVA Polska. Jest to stowarzyszenie na rzecz misyjnych środków transportu. Akcja „1 grosz za 1 kilometr” ma pomóc w zebraniu środków na zakup pojazdów, które będą następnie używane przez misjonarzy:

– Przy tej okazji, MIVA Polska organizuje zbiórkę na środki transportu dla misjonarzy. Jedna z takich akcji to „1 grosz za 1 kilometr” w ramach podziękowania Bogu za przejechane kilometry. Jeden grosz jest taką ofiarą, którą dzielimy się właśnie na potrzeby misji. Nasi misjonarze, którzy pracują w różnych zakątkach świata, potrzebują środków transportu. Zarówno samochodów jak i rowerów, łódek, skuterów, skuterów śnieżnych. Zależy gdzie pracują i jak muszą dostawać się do tych, którzy są im powierzeni – mówi ks. Mariusz Bakalarz.

Tydzień św. Krzysztofa to ogólnopolska akcja. W tym roku jest organizowana już 22. raz. To przygotowanie do wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców, które obchodzone jest 25 lipca. Tego dnia w wielu kościołach święci się pojazdy.

WB

Skip to content