Styczeń
Rok rozpoczęliśmy od obozu przygotowawczego Rakowa Częstochowa w Turcji, a dokładnie w Belek. Drużyna na zgrupowanie wyruszyła z 28 zawodnikami na pokładzie. Podczas zgrupowania czerwono-niebiescy rozegrała cztery mecze sparingowe z: Qarabağ FK, FCSB, NK Olimpija Ljubljana oraz SK Dnipro-1. Zmiany, zmiany, zmiany… czas wypożyczeń, transferów oraz rozstań. W styczniu na zasadzie transferu definitywnego do Rakowa dołączył Adrian Gryszkiewicz, Deian Sorescu na zasadzie płatnego wypożyczenia do końca sezonu 2022/2023 z opcją wykupu przeniósł się do FCSB. Początek roku przyniósł również bolesne rozstanie z Andrzejem Niewulisem, który po ponad 5 latach gry dla Rakowa odszedł do Miedzi Legnica. Końcówka miesiąca – do powrotu PKO BP Ekstraklasy coraz bliżej, ale zanim powrót ligowych emocji to jeszcze jedna piękna wiadomość. Marek Papszun został wybrany “Trenerem Roku” w plebiscycie tygodnika “Piłka Nożna”. Trener sięgnął po nagrodę trzeci rok z rzędu. 27 stycznia po zimowej przerwie do gry wróciła polska Ekstraklasa. Raków Częstochowa walkę o tytuł Mistrza Polski wznowił w sobotę, 28 stycznia. Pierwszym wiosennym rywalem czerwono-niebieskich była drużyna Warty Poznań, z którą zremisowali 1:1.
Nie tylko piłka nożna… Po krótkiej, świątecznej przerwie Exact Systems Norwid Częstochowa wrócił do gry w Tauron I Lidze. 5 stycznia w Hali Sportowej Częstochowa liderzy tabeli podjęli jedną z drużyn walczących o utrzymanie na zapleczu Plus Ligi, a mianowicie KRISPOL Września. Spotkanie zakończyło się minimalną wygraną gości 3:2. W rozgrywkach Tauron Pucharu Polski dla częstochowian łaskawa nie była drużyn MKS-u Będzin, która w IV rundzie rozgrywek wyeliminowała ich wygrywając 3:1. Niezbyt szczęśliwy początek roku dla podopiecznych Leszka Hudziaka – dwie przegrane. Przyszła pora na rehabilitację i pewną wygraną 3:0 z Astrą Nowa Sól, później było już tylko lepiej. Norwid zajął fotel lidera Tauron I Ligi i długo z niego nie ustępował.
Zima zimą, ale nie zapominamy o żużlu, bo i tam się dużo działo. Jakub Miśkowiak i Kacper Woryna zostali powołani do kadry narodowej na sezon 2023. Kilka dni później poznaliśmy terminarz Indywidualnych Mistrzostw Europy w żużlu czyli Tauron SEC 2023. „Bum” – Mistrzostwa po prawie 10 latach wróciły do Częstochowy. Pierwszy z czterech finałów zaplanowano na 17 czerwca w naszym mieście. Tradycyjnie pierwszą oficjalną imprezą żużlową sezonu 2023 w Częstochowie był Memoriał Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego. Jednak wcześniej wszyscy zastanawiali się czy Zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa znajdzie nowego sponsora tytularnego i zmieni nazwę klubu, a także stadionu, czy jednak pozostanie przy obecnej nazwie. Wyjaśnienia w styczniu się nie doczekaliśmy.
A co z innymi dyscyplinami? No właśnie, w ostatni weekend stycznia, w Mielcu odbyły się indywidualne oraz drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów w szpadzie do lat 20. Młodzi szermierze z Częstochowy przywieźli ze sobą „worek medali”, a występowali w składzie: Łukasz Parafiniuk, Szymon Wojciechowski, Marcin Żelazny oraz Mikołaj Puchała. Ich trenerem był Andrzej Zaguła. Łukasz Parafiniuk zdobył srebro indywidualnie, Szymon Wojciechowski – brąz indywidualnie, Marcin Żelazny – 10. miejsce indywidualnie. Cała drużyna zdobyła złote medale w turnieju drużynowym.
Styczeń obfitował w wiele ważnych wydarzeń oraz sukcesów.
Luty
Sezon w piłkarskiej Ekstraklasie oraz siatkarskiej pierwszej lidze ruszył „z kopyta”. Mecz za meczem, częstochowianie w jednej i drugiej dyscyplinie pokazywali klasę i zdobywali jakże istotne punkty w dążeniu do wyznaczonych celów.
11 lutego do gry wróciła Fortuna I Liga, a wraz z nią rozgrywki Skry Częstochowa. Ta jednak grała wiecznie „na wyjeździe” w związku z pracami modernizacyjnymi trwającymi od października ubiegłego roku. 13 lutego podopieczni Jakuba Dziółki rozegrali pierwsze spotkanie w 2023 – był to wyjazd do Chojnic, gdzie zagrali z miejscową Chojniczanką.
Po drodze w Rakowie przyszły kolejne zmiany. Nie mówimy tu o zmianach w drużynie, a zarządzie klubu. 14 lutego oświadczono, że z końcem miesiąca pracę w klubie zakończy dotychczasowy prezes, Adam Krawczak. Osiem dni później poznaliśmy nazwisko nowego prezesa. Został nim Piotr Obidziński – prężny menadżer i przedsiębiorca z doświadczeniem w zarządzaniu ekstraklasowym klubem.
Profesjonalni sportowcy osiągali sukcesy… ale nie tylko oni. Zatrzymajmy się przy polskich kapłanach, którzy obronili tytuł Mistrzów Europy w piłce nożnej halowej. W meczu finałowym pokonali Portugalię 3:2. Autorem dwóch bramek dla reprezentacji Polski w ostatnim meczu XV Mistrzostw Europy Księży był ks. Zbigniew Wojtysek z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Radomsku.
Wracamy, a może jedziemy… to ciekawostka. W lutym na ulicach Częstochowy pojawiły się „czerwono-niebieskie” autobusy MPK. Na nich wizerunki m.in.: trenera Marka Papszuna, Iviego Lopeza, Frana Tudora, Bartka Nowaka oraz Vladana Kovacevicia.
W dniach od 23 do 26 lutego w Gdańsku rozgrywany był finał Akademickich Mistrzostw Polski, organizowany przez KU AZS Politechniki Gdańskiej. W finałach AMP w futsalu brały udział dryżyna kobiet oraz mężczyzn z Częstochowy.
W sekcji męskiej spośród 16 drużyn najlepsza okazała się Wyższa Szkoła Gospodarki Bydgoszcz w finale, pokonując Akademie Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie 5:4. Ostatnie miejsce na podium udało się wywalczyć drużynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Reprezentacja UJD zajęła 12. miejsce w turnieju, przegrywając mecz o 11. miejsce z drużyną Uniwersytetu Medycznego w Łodzi 1:8.
Luty podobnie jak styczeń kończymy szermierką. W ostatnich dniach miesiąca napłynęły do nas kolejne dobre informacje – Szymon Wojciechowski, czyli zawodnik Kmicica, podczas zawodów w Estońskim Tallinnie został nowym wicemistrzem Europy szpadzistów do lat 17. Rywalem, któremu uległ w finale Szymon Wojciechowski był Włoch Leonardo Cortini.
Marzec
Trzeci miesiąc zaczęliśmy całkiem nietypowo, choć to dotarły do nas bardzo istotne wieści. Zawodnicy Rio Grappling Club Częstochowa zdobyli 3 medale podczas XIII Mistrzostw Polski w Jiu-Jitsu, w formule bez kimona, które odbyły się dnia 25-26 lutego w Poznaniu. W zawodach wzięło udział prawie 1700 zawodników z całej Polski. Wśród nich byli reprezentanci klubu z Częstochowy którym udało się stanąć na podium.
Brązowe medale wywalczyli Dominik Lipiński oraz Marcin Ciszek. Marcin, który walczył również w kategorii seniorów powyżej 35 roku życia dołożył do tego wyniku złoty medal.
Brazylijskie Jiu-Jitsu / Grappling to jeden z najszybciej rozwijających się sportów walki, który zyskuje rzesze sympatyków na całym świecie, walka skupia się na kontroli oraz poddaniu przeciwnika poprzez zastosowanie dźwigni czy duszeń.
W marcu Raków Częstochowa awansował do półfinału Fortuna Pucharu Polski. W spotkaniu ¼ finału pokonał 3:0 drugoligowy Motor Lublin i było to ich 15 zwycięstwo z rzędu w tych rozgrywkach. Rywalem częstochowian w półfinale okazał się być Górnik Łęczna. Sezon toczył się swoim tempem… Zarówno Raków, Skra jak i Norwid rozgrywali swoje ligowe mecze zdobywając kolejne punkty. Raków dwa razy wygrał aż 4:1 – najpierw ze Śląskiem Wrocław, później z Cracovią. Norwidowi szło raczej raz lepiej raz gorzej, choć przeważały zwycięstwa.
17 marca był ważnym dniem dla Bena Ledermana, który otrzymał pierwsze powołanie do seniorskiej kadry narodowej prowadzonej wówczas przez Fernando Santosa, a 6 dni później wziął udział w konferencji prasowej.
25 marca chwila dla miłośników czarnego sportu i oficjalne rozpoczęcie sezonu 2023. Na Arenie zielona-energia.com w Częstochowie rozegrano 49. Memoriał Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego. Marzec kończyliśmy oczekiwaniem na hit PKO BP Ekstraklasy.
Kwiecień
Niestety… kwiecień nie rozpoczął się dobrze dla Rakowa. We wspomnianym wcześniej hicie podopieczni Marka Papszuna przegrali z warszawską Legią 1:3. Porażkę trzeba było zostawić i skupić się na rozgrywkach pucharowych – to się udało. Czerwono-niebiescy pokonali 1:0 w półfinale Pucharu Polski Górnik Łęczna i trzeci raz z rzędu zameldowali się w finale. Początek kwietnia to również przedłużenia kontraktów – na taki krok zdecydował się Marcin Cebula, Milan Rundić oraz Stratos Svarnas. Exact Systems Norwid Częstochowa pewnie dążył po wymarzony awans do PlusLigi, jednak zdarzały się potknięcia – na przykład z Gwardią Wrocław. Skra Częstochowa po niepełnych dwóch sezonach w Fortuna I Lidze, grając nieustannie na „wyjeździe”, otrzymała zgodę komisji licencyjnej na rozegranie końcówki sezonu przy Loretańskiej. Pojawiło się jednak jedno „ale”, z którego nie byli i nie są zadowoleni kibice. Skrzacy grają bez wsparcia z trybun.
Czarny sport w 2023 powrócił na dobre. Tauron Włókniarz Częstochowa, bo tak prezentowała się pełna, nowa nazwa lwów, na własnym stadionie mierzyli się z Platinum Motor Lublin. Niestety, to spotkanie zakończyło się przegraną podopiecznych Lecha Kędziory.
Wróćmy do Rakowa Częstochowa. Nie wszyscy zdecydowali się na przedłużenie współpracy. „Wraz z końcem sezonu 2022/2023 Marek Papszun przestanie być trenerem Rakowa Częstochowa.” W środę, 19 kwietnia ogłosił to właściciel klubu Michał Świerczewski. Na przedstawienie nazwiska nowego szkoleniowca czekaliśmy tydzień. Klubowe stery objął dotychczasowy asysten Marka Papszuna – Dawid Szwarga.
Tymczasem Norwid zmagał się półfinale fazy play-off Tauron I Ligi.
Maj
Maj można by było określić „miesiącem mistrzów”, choć niesety Raków, trzeciego z rzędu Pucharu Polski nie zdobył. Już 7 maja udało się odnieść historyczny sukces. Ekstraklasowe stadiony poznały swojego Mistrza, którym został Raków Częstochowa. O tytule zadecydowała bramka Pogoni Szczecin w meczu z Legią Warszawa, która padła o godzinie 19:21.
Exact Systems Norwid Częstochowa walcząc o awans do PlusLigi w pierwszym meczu półfinałowym przegrał we własnej hali z Chemko-System Gwardią Wrocław. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:0 dla drużyny z Wrocławia. Rewanż zaplanowano na 4 maja – rezultat tego spotkania to 3:2 dla Norwida. Trzecie, decydujące spotkanie i wygrana Norwida. Wszystko jasne – finał fazy play-off Tauron I Ligi – MKS Będzin – Exact Systems Norwid Częstochowa. Niestety pierwsza finałowa rywalizacja zakończyła się wygraną będzinian (3:0). W drugiej to podopieczni Leszka Hudziaka okazali się być lepsi – wygrali 3:1. Między pojedynkami pojawiły się komplikacje i nerwy… Za sprawą decyzji Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej o natychmiastowym zakończeniu sezonu w rozgrywkach Tauron 1. Ligi mężczyzn finałowa rywalizacja pomiędzy Exact Systems Norwidem Częstochowa a MKS-em Będzin toczyła się do dwóch zwycięstw. Drużynę, która awansuje do PlusLigi wyłoniło spotkanie rozegrane 18 maja w czwartek w Będzinie. Pomimo utrudnień w związku z decyzją Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej udało się! Norwid został Mistrzem Tauron I Ligi i po wygranej nad MKS-em Będzin pierwszy raz w historii awansował do PlusLigi. Gdy emocje piłkarskie i siatkarskie dobiegają końca fani żużla nie mają na co narzekać. To właśnie w maju Tauron Włókniarz Częstochowa odniósł pierwszą wyjazdową wygraną w sezonie i to wygraną z klasowym rywalem. Na Stadionie im. Alfreda Smoczyka w Lesznie częstochowskie Lwy pokonały miejscową Unie 49:41.
Końcówka maja to świętowanie, ale również pożegnania. Raków i Norwid fetami wraz z kibicami cieszyli się ze zdobytych tytułów, a Skra Częstochowa pożegnała się z Fortuna I Ligą. Po ostatnim meczu PKO BP Ekstraklasy, w którym Raków Częstochowa mierzył się z Zagłębiem Lubin Marek Papszun odleciał z murawy helikopterem i w ten symboliczny sposób pożegnał się z Medalikami.
Czerwiec
Czerwiec dla piłkarzy i siatkarzy to chwila na złapanie oddechu, a dla sztabów szkoleniowych czas na skompletowanie składów. Żużlowcy na odpoczynek musieli jeszcze czekać, a na torach nie brakowało ryku silników i emocji podczas rozgrywek PGE Ekstraligi, ale najważniejsze przyszło 17 czerwca. Wyczekany, upragniony TAURON SEC i pierwsza runda zmagań w Częstochowie. W tegorocznym cyklu dziką kartę otrzymał Maksym Drabik.
Zmiany – ich w czerwcu było wiele. Zacznijmy od Rakowa: do zespołu dołączył Kamil Pestka, który wcześniej występował w barwach Cracovii. Z barwami Mistrzów Polski pożegnał się Tomas Petrasek – jego przygoda w Częstochowie trwała 7 lat. Nowym zawodnikiem na pozycji obrońcy został Adnan Kovacević. Wypożyczeni zostali: z Rakowa do Śląska Wrocław przeszedł Kacper Trelowski, z kolei Wiktor Długosz trafił do Ruchu Chorzów.
19 czerwca zawodnicy Rakowa rozpoczęli okres przygotowawczy do sezonu, w trakcie którego wyjechali na dwa zgrupowania – pierwsze odbyło się w Arłamowie, drugie w austriackim Bad Leonfelden. W tym czasie Mistrzowie Polski rozegrali trzy sparingi. Podczas meczu sparingowego z Puszczą Niepołomice groźnej kontuzji uległ Ivi Lopez, który zerwał więzadła krzyżowe. W międzyczasie podopieczni Dawida Szwargi poznali rywala, z którym mierzyli się w I rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Była to estońska Flora Tallinn.
Exact Systems Norwid Częstochowa nie próżnował przygotowując się do swojego pierwszego sezonu w PlusLidze. W 2023 roku kontrakt z Norwidem przedłużyli: Sho Takahashi, Krzysztof Gibek oraz Mateusz Borkowski. Nowymi nabytkami błękitno-granatowych byli: Norweg Oskar Espeland na pozycji przyjmującego oraz Piotr Hain na pozycji środkowego. Na tym, w przypadku Norwida, w czerwcu się skończyło.
Skra Częstochowa idąc śladami Rakowa dokonała zmiany na pozycji pierwszego szkoleniowca zespołu. Jakuba Dziółkę, który później został asystentem Dawida Szwargi zastąpił Konrad Gerega.
Lipiec
Lipiec rozpoczęliśmy od pozytywnych informacji, jednak płynących z Sosnowca. 3 dnia miesiąca na stadionie ArcelorMittal Park w Sosnowcu odbył się briefing prasowy, podczas którego ogłoszone zostało podpisanie umowy o współpracy Rakowa Częstochowa ze spółką Zagłębiowski Park Sportowy, na mocy której Mistrzowie Polski przez 3 lata mogą rozgrywać mecze właśnie na tym obiekcie. Również w pierwszym tygodniu lipca podopieczni zakończyli okres przygotowawczy do sezonu 2023/2024. Zwieńczyło go zwycięstwo 2:1 nad rumuńskim Universitatea Cluj. Chwilę przed rozpoczęciem walki o Ligę Mistrzów kibice czerwono-niebieskich mieli okazję do radości. Wszystko spowodowane ogłoszeniem transferu Johna Yeboah. Kontrakt piłkarza obowiązuje do 2026 roku. 11 lipca Raków Częstochowa rozegrał pierwszy w historii mecz eliminacji Ligi Mistrzów. Spotkanie z Florą Tallinn zakończyło się wygraną 1:0, bramkę zdobył Vladyslav Kochergin. Mało czasu na odpoczynek – do tego zawodnicy Rakowa w tym roku byli przyzwyczajani od samego początku rozgrywek. Chwilę po pierwszym meczu eliminacji Ligi Mistrzów, przyszła pora na walkę o Superpuchar Polski. 15 lipca Mistrzowie Polski mierzyli się z Legią Warszawa. Niestety po bezbramkowym remisie w regulaminowym czasie gry przegrali w rzutach karnych 5:6. O niepowodzeniu zapominamy i wracamy do rozgrywek europejskich. W rewanżowym spotkaniu w Tallinnie częstochowianie pokonali miejscową Florę 3:0. Następnym rywalem Qarabag FK. Przeciwnik do pokonania trudny, jednak Raków stanął na wysokości zadania i w pierwszym meczu zwyciężył 3:2. To były wielkie emocje przy Limanowskiego. Spotkanie rewanżowe zaplanowano na 2 sierpnia.
W lipcu do Rakowa, oprócz Johna Yeboah, dołączyli: Antonis Tsiftsis, Sonny Kittel, Srdjan Plavšić. Skra Częstochowa tego miesiąca rozegrała 4 mecze kontrolne przed startem eWinner 2. ligi – przegrała 3 z nich. Wygrała jedynie z GKS-em Bełchatów. Skra Częstochowa pierwszy mecz w eWinner 2. lidze rozpoczęła wyjazdowym spotkaniem w Krakowie z Hutnikiem. Niestety on jak większość spotkań kontrolnych zakończył się porażką. Podopieczni Konrada Geregi szybko się zrehabilitowali. W drugiej kolejce rozgrywek pokonali Sandecję Nowy Sącz 1:0.
Co u Mistrzów Tauron I Ligi? Transfery, transfery transfery… do inauguracji sezonu w PlusLidze pozostało jeszcze sporo czasu więc można uzupełniać kadrę. W lipcu do barw Norwida dołączyli: Dawid Dulski oraz Kaleb Jenness.
Żużlowcy można powiedzieć „jechali swoim tempem”, choć tempo to nie zachwycało. Tauron Włókniarz Częstochowa przegrał wszystkie 3 mecze PGE Ekstraligi zaplanowane na lipiec. Kibic wynikami swoich ulubieńców byli mocno zaniepokojeni.
To jeszcze nie koniec… pisząc o wydarzeniach sportowych w lipcu nie ma możliwości aby pominąć sukcesu studentów. W tajwańskim Tajpej (8-21.07) odbyły się 1. Mistrzostwa Świata Głuchych Juniorów i 4. Mistrzostwa Świata Głuchych w tenisie stołowym. Ogromny sukces odniosła reprezentacja Polski, która wywalczyła dwa medale brązowe (drużyna kobiet w składzie Gabriela Dyszkiewicz, Julia Szemiel, Monika Śmiżewska) i indywidualnie w grze pojedynczej Gabriela Dyszkiewicz. Ósme miejsce drużynowo zdobyli Paweł Pięta i Karol Jabłoński, Grzegorz Nowak i Adrian Szeliga. Ponadto w grze podwójnej Julia Szemiel (z Gabrielą Dyszkiewicz) była piąta. Piąty był również Paweł Pięta (z Adrianem Szeligą) w grze podwójnej. W grze mieszanej Julia Szemiel i Karol Jabłoński zostali sklasyfikowani na 17 pozycji. W turnieju indywidualnym częstochowianie w pięcioosobowych grupach zajęli czwarte miejsca. W 1. Mistrzostwach Świata Głuchych Juniorów wystąpił Karol Jabłoński w eliminacjach grupowych turnieju indywidualnego, zajął trzecie miejsce i ostatecznie 9 miejsce. Klub AZS UJD reprezentowali Julia Szemiel, Karol Jabłoński i Paweł Pięta. Trenerem reprezentacji Polski był Wiesław Pięta.
Sierpień
Ostatni miesiąc wakacji rozpoczęliśmy od rewanżowego spotkania Rakowa Częstochowa z Qarabagiem w ramach drugiej rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Emocji nie brakowało. Rywalizacja zakończony wynikiem 1:1, a w dwumeczu 4:3, dała czerwono-niebieskim awans do kolejnej rundy, w której zmierzyli się z Arisem Limassol. W międzyczasie z Rakowa odszedł Mateusz Wdowiak, który niedługo potem zaczął reprezentować barwy Zagłębia Lubin. Podopieczni Dawida Szwargi udanie łączyli grę w europejskich pucharach z rywalizacją w PKO BP Ekstraklasie. W Europie tworzyli historię… kolejny mecz, kolejne zwycięstwo. Pierwsze spotkanie między Rakowem a Arisem Limassol zakończyło się wynikiem 2:1 dla częstochowian. Rewanż 15 sierpnia. I to spotkanie zakończyło się zwycięstwem Medalików, tym razem 1:0, a jedyną bramkę w tym spotkaniu zdobył Fran Tudor. Już wszystko było jasne – piłkarze Rakowa usłyszą hymn Ligi Mistrzów stojąc na murawie. Rywalem w walce o marzenie była drużyna, która doświadczenie w Europie ma bardzo duże – mowa o FC Kopenhaga. 22 sierpnia, piękna oprawa i trybuny stadionu w Sosnowcu wypełnione po brzegi. Na murawie 22 zawodników i każdy z nich miał tylko jeden cel – wygrać. Niestety, w dziewiątej minucie zawodnik duńskiego klubu trafił piłką w Bogdana Racovițana, a piłka po rykoszecie wpadła do bramki częstochowian. 1:0 taki wynik utrzymał się już do końca spotkania. Rewanż 30 sierpnia na legendarnym Parken. Jak mówił przed tym meczem trener Dawid Szwarga – traktujemy ten mecz jak finał. Spotkanie toczyło się w szybkim tempie, dłużej przy piłce utrzymywał się Raków. Dążenia do zdobycia gola przez częstochowian okazywały się jednak nieskuteczne. Szczęście uśmiechnęło się do Duńczyków, którzy w 35 min. po strzale z ponad 30 metrów Denisa Vavro objęli prowadzenie. W drugiej części spotkania, po zmianach w składzie Raków nieco przyspieszył, ale efekt przyszedł dopiero w 87. min, kiedy to po zgraniu Frana Tudora w pole karne FC Kopenhaga Łukasz Zwoliński pokonał bramkarza Duńczyków. Mimo walki ze strony zawodników Rakowa wynik spotkania nie uległ zmianie, co dało gospodarzom meczu awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Niestety, koniec marzeń. Raków zagra w fazie grupowej Ligi Europy. W związku z dużym zmęczeniem Mistrzowie Polski w lidze nie prezentowali swojego najwyższego poziomu – w sierpniu zremisowali z Wartą Poznań, przegrali z Piastem Gliwice oraz wygrali z Stalą Mielec.
Na drugoligowych podwórkach Skra Częstochowa radziła sobie całkiem nieźle. Odnotowali dwie wygrane z wyżej notowanymi drużynami, remis oraz raz przegrali choć można było tego uniknąć, bo bramka w przegranym meczu z Olimpią Elbląg padła w ostatniej akcji meczu – była to 96. minuta spotkania.
W siatkówce chwila ciszy, chociaż… nic bardziej mylnego Exact Systems Norwid Częstochowa zmienił swoją nazwę na Exact Systems Hemarpol Częstochowa. Wszystko za sprawą wymagań finansowych, z którymi wiązał się awans do najlepszych rozgrywek siatkarskich w Polsce. Zdecydowanie więcej działo się na żużlowych torach. Zakończona runda zasadnicza. Czas na play-offy z udziałem Tauron Włókniarza Częstochowa. Pierwszym rywalem Lwów była drużyna Stali Gorzów. Udało się przełamać złą passę – wyjazdowe spotkanie w Gorzowie zakończyło się zwycięstwem podopiecznych Lecha Kędziory 49:41. Rewanż, który odbył się w Częstochowie przyniósł wiele radości miłośnikom czarnego sportu. Wielkie emocje, „dobre ściganie” i w rezultacie wygrana 50:40 – następny rywal – Motor Lublin. Apetyty były duże, ale drużyna z Lublina zafundowała gospodarzom z Częstochowy zimny prysznic. Pierwszy półfinał zakończył się wynikiem 36:54. Chwila na przemyślenie i próbę pokonania Motoru w Lublinie – rewanż 10 września.
Wrzesień
Skoro w sierpniu o siatkówce było niewiele to rozpocznijmy od tej dyscypliny wrzesień. Exact Systems Hemarpol Częstochowa. 1 września podopieczni Leszka Hudziaka wyjechali na obóz przygotowawczy, który tak podsumował pierwsze treningi – Przepracowaliśmy cztery tygodnie. Pracowaliśmy przede wszystkim nad wytrzymałością fizyczną i nad techniką. Jestem zadowolony z przepracowanych jednostek treningowych, także chwila luzu na pewno chłopakom się przyda. Wszyscy są zdrowi, oczywiście zmęczeni, bo wiadomo, że ten okres przygotowawczy jest bardzo ciężki, ale są zadowoleni z wykonanej pracy. Później były sparingi z: BBTS Bielsko-Biała, GKS-em Katowice oraz Aluronem Wartą CMC Zawiercie. Błękitno-granatowi w tych spotkaniach zaprezentowali wysoki poziom. W dniach 20-21 września w Hali Sportowej Częstochowa odbył się V Memoriał im. Janusza Sikorskiego połączony z oficjalną prezentacją drużyny Exact Systems Hemarpol Częstochowa. W turnieju oprócz gospodarzy oglądaliśmy PGE GiEK Skrę Bełchatów, Barkom Każany Lwów oraz VK Ostravę. Zwycięzcą tej imprezy został faworyt, czyli Bełchatowska Skra. Norwid zajął drugie miejsce. Później częstochowianie wzięli udział jeszcze w dwóch turniejach przedsezonowych (29-30.09 Lublin oraz 7-8.10 Nysa) i mierzyli się z Jastrzębskim Węglem (4.10). Cykl przygotowawczy zakończył się 14 października.
Wróćmy do tego czym żyła cała piłkarska Częstochowa. 1 września odbyło się losowanie grup Ligi Europy, w której debiutował Raków Częstochowa. Początek ceremonii rozpoczął się o godzinie 13:00 w Grimaldi Forum w Monaco. Z powodu niskiego współczynnika Częstochowianie rozlosowani zostali z ostatniego, czwartego koszyka. Rozlosowanymi rywalami Mistrzów Polski byli Atalanta Bergamo, Sporting Lizbona oraz Sturm Graz. Pierwszy mecz zaplanowano na 21 września. Rywalem Atalanta Bergamo. Nie był to udany debiut… Od pierwszych minut spotkania widać było olbrzymią determinację włoskiej drużyny do zdominowania przeciwnika i przejęcia całkowitej kontroli nad przebiegiem spotkania. Kolejne ataki Atalanty stopował na szczęście Vladan Kovačević, broniąc groźne strzały przeciwników. Raków miał swoja szansę w 39. min. spotkania, jednak piłka po strzale głową Rundicia poszybowała nad bramką. Pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowo. Niestety na początku drugiej części meczu precyzyjną centrą popisał się Davide Zappacosta, a do bramki Rakowa po uderzeniu piłki głową trafił Charles De Ketelaere. Trener Dawid Szwarga dokonał kilku zmian w składzie drużyny. Gra Rakowa nieco się poprawiła, ale ponownie do głosu doszli gracze Atalanty i w 66. min. meczu gospodarze prowadzili już 2:0, a na listę strzelców wpisał się wprowadzony w drugiej części spotkania Éderson. Wynik zmianie już nie uległ. Do końca września Raków mógł skupić się na rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy. Następne starcie w Europie zaplanowano na 5 dzień października. Na zakończenie miesiąca Mistrzowie Polski poznali rywala w Fortuna Pucharze Polski, którym był ŁKS Łódź.
Skra Częstochowa wrzesień mogła odnotować jak miesiąc prawie „na remis”. Rozegrała w tym miesiącu 6 spotkań z czego 4 zremisowała, a 2 przegrała. Bolesna była porażka z Polonią Warszawa, która wyeliminowała podopiecznych Konrada Geregi w pierwszej rundzie Fortuna Pucharu Polski.
Tauron Włókniarz Częstochowa pierwszego jesiennego miesiąca zdecydowanie nie mógł uznać za udany. 10 września Tauron Włókniarz Częstochowa rozegrał rewanżowe spotkanie z Motorem Lublin. Sytuacja Biało-Zielonych przed meczem rewanżowym w ramach półfinałów PGE Ekstraligi nie wyglądała najlepiej. Włókniarz w pierwszym meczu u siebie przegrał 34:56. Nie udało się w Lublinie odmienić tego stanu rzeczy i ostatecznie ponownie Włókniarz walczył w sezonie 2023 o brązowy medal. Spotkanie pomiędzy Platinum Motorem Lublin, a TAURON Włókniarzem Częstochowa zakończyło się rezultatem 58:32. O krążek częstochowianie walczyli z Apatorem Toruń. Niestety krążka tego nie zdobyli. Dwumecz z Toruniem zakończył się wynikiem 86:94. Było to ostatnie spotkanie w tym sezonie PGE Ekstraligi. Drużynowym Mistrzem Polski została drużyna Platinum Motoru Lublin, która w finale pokonała zespół Betard Sparty Wrocław. Na pocieszenie należy wspomnieć o indywidualnym sukcesie Mikkela Michelsena, który został Mistrzem Europy.
Październik
Miesiąc debiutu w wykonaniu Norwida. Jednak zanim debiut to wygrana w przedsezonowym turnieju, który rozgrywano w dniach 29-30 września w systemie półfinały, finały. Półfinałowym rywalem popularnego „Norwida” była drużyna gospodarzy, czyli KGHM Cuprum Lubin, z którą częstochowianie zwyciężyli 3:2. Błękitno-granatowi nie znaleźli sobie równych w rywalizacji. Teraz oczekiwanie, ale przede wszystkim skupienie… 23 października wszyscy częstochowscy fani siatkówki obchodzili małe święto, ponieważ po latach nieobecności do miasta powróciły rozgrywki na najwyższym poziomie. W Hali Sportowej Częstochowa został rozegrany pierwszy mecz PlusLigii, w którym rodzimy Exact Systems Hemarpol Częstochowa zmierzył się z Ślepskiem Malow Suwałki. Niestety debiut ten nie był udany. Podopieczni Leszka Hudziaka przegrali 1:3. Kolejne spotkania Norwida to hitowe pojedynki z rywalami najwyższego sortu m.in. Jastrzębski Węgiel. Podsumowując – łatwo nie było.
Raków październik rozpoczął od zwycięstwa z Radomiakiem Radom i był to popis siły w wykonaniu zawodników Dawida Szwargi. Chwilę później przyszła pora na kolejne starcie w Europie i pierwszy mecz w Sosnowcu. Premierowego występu w fazie grupowej Ligii Europy w roli gospodarza piłkarze Rakowa Częstochowa nie mogli zaliczyć do udanych. Po bezbarwnej grze ulegli na stadionie ArcelorMittal Park w Sosnowcu wicemistrzowi Austrii Sturmowi Graz 0:1. Na kolejny mecz przyszło niewiele czekać, bo Ekstraklasa się nie zatrzymała. W hitowym pojedynku Raków pokonał Legię Warszawa 2:1. Nastała przerwa reprezentacyjna. A co ze stadionem Rakowa i dofinansowaniem? Te sytuację każdy kibic doskonale zna… Po przerwie Raków przegrał z Górnikiem Zabrze – nie był to dla nich dobry mecz. W lidze punktów nie zdobyli, ale udało się zdobyć gdzie indziej. Mowa oczywiście o Lidze Europy – Raków remisując ze Sportingiem Lizbona dopisał pierwsze oczko do swojego konta. Bramkę zdobył Fabian Piasecki. Kolejne europejskie spotkanie w Listopadzie.
Skra Częstochowa grała swoim tempem, delikatnie „w kratkę”. Zaczęli od przegranej z Pogonią Siedlce. W międzyczasie zanotowali dwa wysokie zwycięstwa: 4:1 z Wisłą Puławy oraz 3:1 z ŁKS-em Łódź. Miesiąc zakończyli przegraną z Stalą Stalowa Wola.
Listopad
Miesiąc zaczynamy od pucharowego spotkania Rakowa. Pierwsze w tym sezonie spotkanie w Fortuna Pucharze Polski. Rywalem podopiecznych Dawida Szwargi w 1/16 finału był zespół ŁKS-u Łódź. Oba zespoły do rywalizacji w Łodzi podchodzili w zupełnie odmiennych nastrojach. Raków cieszący się z czwartej pozycji w ligowej tabeli z siedmioma wygranymi meczami oraz w słabszej dyspozycji drużyna ŁKS-u, która nie wygrała w ligowych zmaganiach aż od ośmiu spotkań. Przewaga była widoczna na boisku, choć skuteczności brakowało. W końcowym rozrachunku to częstochowianie awansowali, jednak potrzebna była dogrywka. W niej padły dwie bramki, których autorami byli Vladyslav Kochergin oraz Ben Lederman. Następnym rywalem w Pucharze Polski była Cracovia. Dogrywka w tym meczu była początkiem gradu goli. W ligowym spotkaniu z Zagłebiem Lubin padło aż 5 bramek. W pucharze europejskim rozpoczęła się runda rewanżowa. Spotkanie ze Sportingiem Lizbona. Portugalczycy nie byli gościnni i pokonali Raków 2:1. Obie bramki dla gospodarzy padły z rzutów karnych. Jedyną bramkę dla Mistrzów Polski zdobył Milan Rundić. Czas na ostatnią przerwę reprezentacyjną w 2023 roku. Listopad Medaliki zakończyły ligowym remisem z Cracovią, z którą za chwilę mierzyć się będą w Pucharze Polski.
Co ze Skrą? Wszystko w porządku. Listopad był ostatnim miesiącem spotkań w eWinner 2. lidze. Podopieczni Konrada Geregi rozegrali swoje spotkania. Dwa razy przegrali i raz zremisowali. Na wyróżnienie zasługuje wygrana, wysoka wygrana nad KKS-em Kalisz. Skrzaty na własnym stadionie wygrali 4:1. Na zakończenie tej rundy Skra Częstochowa zajmuje 9. miejsce w tabeli.
Exact Systems Hemarpol Częstochowa miał „pełne ręce roboty”. Trudne wyzwania, ale również i pierwsza wygrana na parkietach PlusLigi. Mało kto przypuszczał, że akurat z nimi uda się wygrać. Pierwsze punkty Norwida zostały zdobyte w meczu przeciwko ZAKSIE Kędzierzyn Koźle. Na wyjeździe wygrali 3:1. Niestety radość nie trwała długo – następnym rywalem była Warta Zawiercie, która nie pozostawiła na podopiecznych Hudziaka suchej nitki pokonując ich 3:0. Zaczęła powstawać zła passa kolejne dwa spotkania to również porażki częstochowian. W końcówce miesiąca chwila przełamania – wygrana ze Skrą Bełchatów – i na zakończenie przegrana z Resovią Rzeszów.
Pomimo przerwy międzysezonowej w Włókniarzu nikt nie spał. Doszło do zmiany, którą spekulowano już przed fazą play-off PGE Ekstraligi. Lech Kędziora przestał być trenerem Lwów. Jego miejsce zajął Janusz Ślączka.
Grudzień
Świąteczny miesiąc podobnie jak listopad rozpoczynamy od Fortuna Pucharu Polski. Raków Częstochowa vs. Cracovia. Trudny przeciwnik to i trudny mecz – mówił po wygrany spotkaniu trener Dawid Szwarga. Podobnie jak w poprzedniej rundzie do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka, w której chwilę po rozpoczęciu bramkę zdobył Milan Rundić. To trafienie wystarczyło – wynik do końca się już nie zmienił. Rywalem Mistrzów Polski w ćwierćfinale będzie Piast Gliwice, ale to po nowym roku. W Ekstraklasie remis ze Śląskiem Wrocław, sromotna porażka z Jagiellonią Białystok oraz skromna wygrana z Koroną Kielce. Jednak wcześniej wszystkie oczy zwrócone były na stadion w Sosnowcu, bo tam „mecz o wiosnę w Europie”. Z wielką nadzieją przystępowali do rywalizacji z Atalantą, jednak brakło skuteczności… 0:4 i koniec marzeń. Brakowało niewiele – wystarczyło zdobyć jedną bramkę i zakończyć spotkanie wynikiem 1:3 – niestety. Za rok z pewnością będzie lepiej. Zmiany i transfery: 5 grudnia nowym dyrektorem sportowym został Samuel Cárdenas. Pojawiło się również nowe nazwisko, jednak chodzi tu o skład Rakowa. Od 1 stycznia nowym bramkarzem Mistrzów Polski zostanie Muhamed Šahinović.
Siatkarze bez zmian od początku sezonu – duża częstotliwość spotkań, a wśród nich wyzwania większe i mniejsze. Zaczęli od przegranej w mikołajkowym meczu z Czarnymi Radom, jednak rok zakończyli z przytupem, czyli dwoma zwycięstwami. Ostatnie spotkania w 2023 roku Norwid wygrał 3:1.
Obecnie częstochowscy sportowcy odpoczywają, jednak już w drugiej połowie stycznia rozpoczną przygotowania do kolejnych wyzwań. I choć trudno życzyć lepszego roku – wierzymy, że 2024 w wykonaniu naszych zawodników właśnie taki będzie!

Źródła fot.: Jakub Ziemianin/Raków Częstochowa
Natanael Brewczyński/Skra Częstochowa
Grzegorz Misiak/Włókniarz Częstochowa
Marek Osuchowski/Exact Systems Hemarpol Częstochowa

Skip to content