EURO 2020 okiem częstochowian

Źródło: uefa.com

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2020 coraz bliżej. Euro 2020 w 2021 roku? Okazuje się, że tak. Jeszcze w ubiegłym roku w związku z pandemią COVID-19 UEFA podjęła decyzję o przeniesieniu turnieju na rok bieżący oraz podała informację o utrzymaniu obecnej nazwy mistrzostw, bez zmiany roku w nazwie.

W Częstochowie od kilku lat w czasie Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata tworzone były tzw. strefy kibica, z myślą o wszystkich tych, którzy lubili w większym gronie śledzić sportowe zmagania Polaków (i nie tylko). Niestety wiadomo już, że w tym roku takich stref nie będzie.

– Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Po pierwsze samorządowe budżety są utworzone w roku poprzedzającym ten, w którym dzieją się różne przedsięwzięcia. Wtedy, gdy tworzyliśmy ten budżet, sytuacja pandemiczna wyglądała zupełnie inaczej, niż wygląda dziś. Po drugie nikt wtedy nie wiedział, ani my, ani fachowcy, którzy zajmują się pandemią, jak sytuacja będzie wyglądała latem. Po trzecie budżety samorządowe są nieco skromniejsze, niż jeszcze kilka lat wcześniej. Z tych wszystkich względów nie zaplanowaliśmy strefy kibica na ten rok. Przypomnę, że prawie zawsze było tak, że ilekroć w Częstochowie pojawiła się strefa kibica, miała ona głównego sponsora, który brał na siebie większość kosztów. Tacy sponsorzy ze względu na pandemie się nie pojawili. W związku z tym będziemy musieli kibicować przed telewizorami – powiedział Aleksander Wierny, Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy.

Czy na pewno? Wiadome jest, że nie ma sportu, a tym bardziej piłki nożnej, bez kibiców. Postanowiliśmy zatem zapytać męską część Częstochowy, czy na pewno piłkarskie rozgrywki będą śledzić przed telewizorami.

– Będę śledzić mecze w domu przed telewizorem – odpowiedział młody częstochowianin.

– Jestem kierowcą zawodowym, w związku z tym prawdopodobnie będę oglądać mecze w telefonie – stwierdziła mężczyzna.

– Myślę, że puby będą organizować jakieś oficjalne transmisje w lokalach lub ogródkach piwnych – wyraził nadzieję jeden z częstochowskich kibiców.

A jakie szanse w ocenie częstochowian ma Polska reprezentacja na Euro 2020?

– Zawsze mam nadzieję, że nasi wygrają – mówił z nadzieją fan piłki nożnej.

– Powinniśmy wyjść z grupy. Możliwe, że na ambicji przejdziemy kolejny etap, ale dalszych zwycięstw bym nie ostawiał – skomentował inny mężczyzna.

– Biorą pod uwagę kontuzje napastników oraz to, że Grosicki nie został powołany do kadry, uważam, że mamy średnie szanse. Poza Lewandowskim nie mamy dobrych napastników – ocenił mieszkaniec miasta.

Szesnasty turniej o mistrzostwo Europy w piłce nożnej pierwotnie zaplanowany był w 12 miastach-gospodarzach w 11 różnych państwach, w dniach od 12 czerwca do 12 lipca 2020 roku. 23 kwietnia 2021 roku ograniczono turniej do 11 miast-gospodarzy w 10 państwach. Status organizatora mistrzostw utraciła Irlandia z Dublinem, z kolei w Hiszpanii Sewilla zastąpiła wcześniej zgłoszone Bilbao.

BNO

Skip to content