27 grudnia – niedziela dla rodziny

Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny, fot. Radio Fiat

Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa obchodzimy zazwyczaj w pierwszą niedzielę po uroczystości Narodzenia Pańskiego. Jeśli w kalendarzu tej niedzieli nie ma, wówczas Święto przypada 30 grudnia. Jest ono poświęcone wszystkim bohaterom Bożonarodzeniowych uroczystości.

W tym dniu szczególnie ważna jest modlitwa za naszych najbliższych. Jak mówi metropolita częstochowski abp Wacław Depo, dobrze wtedy zdać sobie sprawę, że rodzina jest zamysłem Boga od samego początku istnienia świata.

– Rodzina ludzka jest potrzebna Bogu. Taki zamysł był od samego początku, kiedy stworzył On Adama na swój wzór. Okazało się jednak, że Adam cieszył się Bogiem, ale był samotny i czegoś mu brakowało. Wtenczas Bóg stworzył niewiastę i od tego momentu Adam i Ewa byli sobie zadani, by stworzyć rodzinę – mówił metropolita częstochowski.

Święta Rodzina powinna być przykładem dla wszystkich rodzin na świecie. Pokazuje, że nawet w trudnych sytuacjach życia, ostatecznie wszystko może się dobrze skończyć.

– Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy rodziny przeżywają wielkie problemy, kiedy rodziny są dotknięte dramatami rozbicia, rozwodów, różnych problemów oraz które sprawiają, że ta małżeńska i rodzinna miłość jest wystawiona na wielkie próby, szczególnie ważne jest, by zapatrzeć się w Świętą Rodzinę. Nasza archidiecezja szczególnie czci Świętą Rodzinę, ponieważ jest ona patronem archikatedry. To jedna z dwóch katedr na święcie, które za swoich patronów mają właśnie Świętą Rodzinę – tłumaczył ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej.

Święto Świętej Rodziny to także kolejna rocznica parafii archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, która w tym roku kończy 103 lata. Ponadto w jubileusz ten wpisuje się 23 lata istnienia Sanktuarium Świętej Rodziny w bazylice archikatedralnej.

BNO