36. Diecezjalny Światowy Dzień Młodzieży zawierzony Maryi Jasnogórskiej

Modlitwę w intencji Światowych Dni Młodzieży, które na poziomie diecezjalnym przeżywane są po raz pierwszy w niedzielę Chrystusa Króla, a nie w Niedzielę Palmową, a także prośbę za drogę młodych do Lizbony, zanosili na Jasnej Górze przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Już w przededniu dzisiejszych obchodów podczas czwartkowego Apelu Jasnogórskiego bp Grzegorz Suchodolski, nowy przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży zawierzał Maryi młodych gotowych do wyruszenia w świat z orędziem Chrystusa.

– Wesprzyj ich i czuwaj nad nimi, by cały Kościół znalazł w nich dobrych i wiernych współpracowników. Oni na wzór bł. Karoliny Kózkówny, a także św. Stanisława Kostki i bł. Carla Acutisa nie chcą być „młodzieżą kanapową”, przeciwnie chcą wyruszyć w drogę – mówił bp Suchodolski.

Także sami młodzi oddawali się Maryi, by Ona ich prowadziła na drodze ewangelizacji. – Maryjo, Pani Nawiedzenia! Niech za twoją przyczyną ten Światowy Dzień Młodzieży stanie się dla nas wspólnym uwielbieniem Chrystusa, którego niesiemy, tak, jak Ty Go nosiłaś. Spraw, niech stanie się okazją do świadectwa i wzajemnego dzielenia się, do braterstwa i wdzięczności, a także do poszukiwania tych, którzy wciąż czekają na Chrystusa – mówiła Aleksandra, przedstawicielka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Papież Franciszek ogłosił, że od 2021 ŚDM w wymiarze diecezjalnym będą przeżywane nie w Niedzielę Palmową, a w Uroczystość Chrystusa Króla.

Kolejne Światowe Dni Młodzieży w wymiarze międzynarodowym odbędą się w 2023 r. w Lizbonie, a ich tematem będą słowa „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”.

Światowe Dni Młodzieży zostały zainicjowane przez Jana Pawła II, który w 1985 roku zaprosił młodych całego świata do Rzymu. Od tego czasu, co dwa lub trzy lata, kolejni papieże przewodniczyli międzynarodowym spotkaniom w wybranych miastach na świecie. Każdego roku natomiast (w Niedzielę Palmową a od tego roku w Niedzielę Chrystusa Króla) organizowane są obchody diecezjalne Dni Młodzieży.

Źródło: BPJG

Skip to content