16 października 1978 roku kard. Pericle Felici obwieścił światu, że Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Jan Paweł II odbył podczas swojego pontyfikatu 135 podróży na całym świecie. Beatyfikował ponad 1300 osób i kanonizował prawie 480, wśród których było wielu świętych z Polski.

Jan Paweł II był pierwszym od 445 lat biskupem Rzymu, który nie pochodził z Włoch. W Stolicy Apostolskiej funkcję zwierzchnika Kościoła katolickiego sprawował przez 27 lat. Był wielkim nauczycielem miłości i przyjacielem młodzieży. Ogłoszenie Karola Wojtyły papieżem było ogromnym zaskoczeniem zwłaszcza w Polsce. 16 października 1978 roku, o godz 18:43 w kraju nad Wisłą wybuchła fala radości, natomiast na władzę komunistyczną padł blady strach. Dzień ten doskonale pamięta abp senior Stanisław Nowak, który w 1978 roku pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie:

Klęczeliśmy w kaplicy, modliliśmy się. Nagle przybiega do mnie kleryk VI roku, który podsłuchiwał co się dzieje na konklawe i krzyczy: nasz kardynał został papieżem. Za chwilę przybiegł drugi i dodał: nasz kardynał przybrał imię Jan Paweł II. Z chóru, gdzie się modliłem, pobiegłem na ambonkę i ogłosiłem tę wspaniałą nowinę klerykom, zgromadzonym w kaplicy. Było ich ponad 200. Wszyscy porwali się z miejsc i spontanicznie zaśpiewali „Ciebie Boga chwalimy”. To była niesamowita radość. Stało się coś wielkiego.

Jan Paweł II był pierwszym papieżem z narodu słowiańskiego, a jego wybór na głowę Stolicy Piotrowej był zaskoczeniem dla całego świata. Jego pontyfikat przypadł na czas wielkich zmian kulturowych, z którymi stanowczo walczył, broniąc instytucji rodziny i świętości ludzkiego życia. Pośród wielu przydomków, jakie do niego przylgnęły, świat najbardziej zapamiętał ten, że Papież Polak był przyjacielem młodzieży.

ABK/RG

Skip to content