W najbliższą niedzielę, 8 października parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Myszkowie-Mrzygłodzie obchodzić będzie jubileusz 650-lecia istnienia. Najważniejszym punktem uroczystości będzie Msza św. sprawowana o godz. 16.00 przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo.

Mrzygłód jeszcze do lat 90-tych XX wieku był oddzielną miejscowością. Bliskie położenie Mrzygłodu wobec rozwijającego się terytorialnie Myszkowa, w 1983 roku spowodowało decyzje o jego włączeniu do tego miasta. Jak mówi ks. Jacek Gancarek, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej oraz kustosz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Mrzygłodzkiej, jubileusz powstania parafii jest znakomitą okazją do przypomnienia historii tego miejsca i jego ważnej roli w życiu społecznym okolicy:
– Wiemy doskonale, że w Kościele jubileusze są co 25 lat. Mamy piękny jubileusz w Mrzygłodzie, bo nasza parafia obchodzi 650-lecie swojego istnienia. Mrzygłód pewnie istniał wcześniej, ale nie mamy dokumentów na to, które stwierdzają, że istniała wcześniej parafia czy miejscowość. Natomiast wiemy doskonale, że w roku 1373 zostało odprowadzone do Rzymu Świętopietrze. Stąd też właśnie jest to pierwsza wzmianka mówiąca o tym, że parafia musiała istnieć. Dlatego też historycy przyjmują tę datę jako obowiązującą, istniejącą parafii. Choć historia mówi, że pewnie istniała wcześniej, natomiast dokumentów na to nie mamy.

Pierwszy wzmiankowany w źródłach kościół znajdował się w Mrzygłodzie na Pasterniku, był to kościół Wszystkich Świętych, który jednak spłonął w pożarze. W 1642 roku nowy właściciel dóbr mrzygłodzkich Stanisław Warszycki buduje murowany jednonawowy kościół, który w 1662 roku zostaje konsekrowany i służy parafianom do dziś. Ważnym wydarzeniem dla parafii, w której w sposób szczególny czczona jest Matka Boża Różańcowa, było ustanowienie tutaj Arcybractwa Różańca Świętego:
– W 1644 roku Warszycki sprowadza obraz Matki Bożej Różańcowej i chce zakładać Bractwo Żywego Różańca, bractwo różańcowe dominikańskie. Zwraca się do dominikanów, prosi o to, żeby właśnie założyli bractwo, natomiast dominikanie mówią, że nie, bo zakładają tylko bractwo różańcowe przy swoich zakonach i przy swoich kościołach. Natomiast król poparł inicjatywę Warszyckiego, bo Warszycki był doradcą króla, stąd też za namową króla domikanie przyjeżdżają i zakładają pierwsze Bractwo Różańca Świętego w Mrzygłodzie, które jest poza ich zakonem i ustanawiają właśnie ówczesnego proboszcza jako tego, który może przyjmować do bractwa. I od tego czasu właśnie do Księgi Różańcowej wpisują się po dzień dzisiejszy ludzie, którzy chcą należeć do bractwa różańcowego.

Do uroczystości jubileuszowych oraz przypadającego w sobotę 7 października odpustu parafialnego Matki Bożej Różańcowej wierni parafii przygotowują się w trakcie trwających Misji Świętych, prowadzonych przez ks. Stanisława Gębkę oraz ks. Jacka Marcińca.
Wydarzeniem towarzyszącym uroczystościom jubileuszowym będzie m.in. prezentacja przez Pocztę Polską kartki pocztowej „650-lecie Parafii Mrzygłód”.

Skip to content