Abp Depo: Bez pomocy Ducha Świętego nic nie możemy uczynić

W niedzielę, 18 czerwca w DA Emaus odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo w związku z zakończeniem roku akademickiego. W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele władz uczelnianych oraz studenci.

Po przywitaniu gości przez proboszcza parafii akademickiej ks. Michała Krawczyka, abp Depo na wstępie zaznaczył, że Bóg jest nam bardzo potrzebny, byśmy mogli chodzić właściwymi drogami.:

– Nie wypowiadamy swoich imion tak publicznie, jak zostali przywitani rektorzy, jednak dzisiejsza Ewangelia nas pociesza. W niej bowiem Jezus wymienia nas po imieniu. To jest dowód, że łaska Boża jest nam potrzebna, dlatego włączam się w trud zmagań o prawdę o nas. Dlatego dziękujemy Bogu za ten kończący się rok i prosimy o czas wytchnienia i o to, by nikt nie zagubił się na drogach życia i tego niełatwego czasu, przeżywanego w ojczyźnie i poza jej granicami.

Podczas homilii Metropolita Częstochowski głosił, że żyjemy w trudnych czasach, bowiem liczba kapłanów drastycznie spada. Przywołał przykład częstochowskiego seminarium, gdzie po wyświęceniu sześciu neoprezbiterów pozostało jedynie osiemnastu seminarzystów. Jeśli zabraknie księży, nie będziemy mogli korzystać z sakramentów, zatem powinniśmy prosić Boga o dar kapłaństwa:

– Bez pomocy Ducha Świętego nic nie możemy uczynić. Bez Jego pomocy, bez Jego światła, bez Jego łaski. Dlatego o to prosimy. I o naszą wierność.

Duchowny określił wiarę chrześcijańską jako cenny dar, który powinniśmy pielęgnować:

– Prośmy Ducha Świętego, żeby nas uświęcał na tych drogach oryginalności naszego chrześcijaństwa, który jest darem, ale i procesem zbliżania się do Jezusa Chrystusa i określenia Go jako naszego Pana i Zbawiciela.

Podczas Mszy św. miało również miejsce bierzmowanie, udzielone przez Metropolitę Częstochowskiego. Sakrament przyjęło dwóch studentów.

Abp Depo zauważył, że to bardzo ważne, by uczelnie nadal opierały swoją teraźniejszość i przyszłość na fundamentach wiary chrześcijańskiej:

– Pierwsze akademie i uniwersytety powstawały z inicjatywy Kościoła. Dożyliśmy trudnych czasów, bowiem dziś wiarę się dyskryminuje na uczelniach. Nawet uniwersytety zachodnie, które miały miano katolickich, już dawno odeszły od Kościoła. Jezus oddał za nas życie, by wspólnoty rozpoznawały prawdę i przy pomocy darów Ducha Świętego zmierzała do zbawienia.

Rektor Uniwersytetu Jana Długosza, prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska podsumowała kończący się rok akademicki 2022/2023 stwierdzając, że był naprawdę udany:

– To był bardzo ważny rok na naszym uniwersytecie. Uruchomiliśmy kierunek lekarski. Najistotniejszym jednak jest fakt, że uczelnia uzyskała status uniwersytetu klasycznego. To był historyczny rok. Chcielibyśmy, by kolejny rok też taki był. Ten kończymy z poczuciem satysfakcji.

Choć rok akademicki dobiega końca, to jednak Duszpasterstwo Akademickie Emaus na okres wakacyjny już ma plany. Więcej na ten temat mówi ks. Krawczyk:

– Pierwszym naszym planem jest nasz wylot na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony z dwudziestoma studentami. Wierzymy, że to będzie moment rozpalenia w relacji z Jezusem. Będzie też wypad tygodniowy w góry. Poza tym co środę chcemy kontynuować spotkania w wakacje dla chętnych studentów.

Uniwersytet Jana Długosza występuje pod nową nazwą od 1 czerwca. Wcześniej, przez 5 lat, po przekształceniu placówki z akademii na uniwersytet, funkcjonował pod nazwą przymiotnikową. To olbrzymie osiągnięcie nie tylko dla uczelni, ale i dla całej Częstochowy. Z owym osiągnięciem wiąże się szereg starań społeczności uczelnianej.

Galeria: Radio Fiat

Zakończenie roku akademickiego w DA Emaus

Skip to content