Abp Depo: „Kościół – to tutaj mieszka Bóg”

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo dokonał uroczystego poświęcenia obrazu Matki Bożej Różanej i ołtarza w kościele św. Józefa Robotnika w Popowie.

Miało to miejsce podczas sprawowanej Mszy św., w której wzięli udział m.in.: Liturgiczna Służba Ołtarza, Chór Młodzieży i Dorosłych, Żywy Różaniec, Ochotnicza Straż Pożarna, a także dzieci pierwszokomunijne oraz młodzież przygotowująca się do bierzmowania. Jak zaznaczył metropolita, czas, w którym dokonało się to poświęcenie, nie był przypadkowy.

– Maj to miesiąc Matki Bożej, a dodając jeszcze, że jest tutaj Ona w tytule różanej girlandy, to tym bardziej, gdy wszystko dookoła rozkwita, powinniśmy być jej wdzięczni, że po raz kolejny odnowiła nasz świat. Cieszy mnie niezmiernie, że mogłem dokonać poświęcenia nowego ołtarza i obrazu, który z pewnością będzie przyciągał ludzkie serca i umysły. Daj Boże, by przez Jej wstawiennictwo ludzie mogli otrzymywać tutaj potrzebną siłę i moc – mówił metropolita częstochowski.

Podczas homilii abp Wacław Depo podkreślał istotę Kościoła, zarówno pod kątem wspólnoty, jak i budowli wznoszonych przez człowieka ku czci Boga. Jak dodał: „to święta przestrzeń, w której Bóg gości wszystkich”.

– […] Czym jest ta nasza świątynia, w której poświęcaliśmy dziś kolejny ołtarz i obraz Matki Bożej? Jest świętą przestrzenią, w której mieszka Bóg, i w której spotyka się On z ludźmi. Jest świętą przestrzenią, w której nieustannie rozbrzmiewać będzie wyznanie, że Jezus Chrystus jest naszym Panem i Zbawicielem. To będzie powtarzane przez pokolenia, które przyjdą po nas […] – powiedział w homilii abp Wacław Depo.

Chęć utworzenia kaplicy poświęconej Matce Bożej w kościele św. Józefa Robotnika w Popowie istniała od dłuższego czasu. Gdy szansa na jej realizację mogła się spełnić, pozostało wybrać wizerunek Maryi, jaki miał zagościć w kaplicy. Tutaj z pomocą przyszli najmłodsi.

– Od zawsze ludzkie serca pragnęły, by w niezagospodarowanym miejscu naszego kościoła powstała kaplica poświęcona Matce Bożej. Nie wiedzieliśmy tylko, jakie Jej oblicze ma tu zagościć. W ubiegłym roku podczas Białego Tygodnia poprosiłem pierwszokomunijne dzieci, które żyją najbliżej Jezusa i Łaski Bożej, aby mi pomogły. Zorganizowaliśmy konkurs, podczas którego obecny wizerunek Matki Bożej co prawda nie wygrał głównej nagrody, ale praca jednej z uczestniczek konkursu naprowadziła mnie do wyboru właśnie Matki Bożej Różanej – powiedział ks. Grzegorz Stanula, proboszcz parafii.

Podczas Mszy św. abp Wacław Depo pobłogosławił wiernych zgromadzonych w kościele. Nabożeństwo zakończyło się adoracją Najświętszego Sakramentu.

BNO

 

>>Cała homilia abp. Wacława Depo<<

 

Galeria: Radio Fiat

Skip to content