Abp Depo: Nasz naród uratuje zdrowa, budująca na Bogu, Jego prawach i Ewangelii rodzina!

W poniedziałek 15 sierpnia jasnogórskie błonia po raz kolejny wypełniły się wiernymi. Piesze pielgrzymki z całej Polski od wielu dni zdążały do Domu Matki, by wspólnie modlić się właśnie w dniu Jej Wniebowzięcia. W uroczystej Sumie Pontyfikalnej, której przewodniczył abp Wacław Depo, wzięło udział kilka tysięcy pielgrzymów.

Wniebowzięcie wprawdzie dotyczy Najświętszej Maryi Panny, ale dokonało się za sprawą wszechmocy Jej Syna. Abp Wacław Depo wychodząc od tej prawdy poucza, że Maryja jako pierwsza po Jezusie dostąpiła przejścia do wieczności dzięki temu, że bezgranicznie Mu ufała. Metropolita Częstochowski zachęca nas, byśmy Ją w tej ufności naśladowali:

Tajemnica Wniebowzięcia jest dowodem, że miłość Chrystusa jest potężniejsza od zła i śmierci. Dlatego Maryja współuczestniczy w tym zmartwychwstaniu Chrystusa jako pierwsza, ale później uczestniczymy też my, poprzez wiarę, bo należymy do Chrystusa i w Nim pokładamy nadzieję. Myślę, że wszyscy pielgrzymi, którzy przybywamy dzisiaj na to miejsce – mówię również o sobie – chcemy od Maryi uczyć się tej nadziei, która przewyższa wszelkie granice życia ludzkiego, a która sięga też rzeczywistości nieba.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najważniejszych katolickich świąt, ale to w Polsce obchodzone jest szczególnie uroczyście. Bp Andrzej Przybylski przypomniał, że uroczystość 15 sierpnia splata w swojej istocie zarówno wymiar duchowy jak i doczesny trud naszej historii:

Kiedy w tym roku obchodzimy 200-lecie urodzin Wandy Malczewskiej, która miała wizje – również patriotyczne – to szczególnymi myślami otaczamy to wydarzenie Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Wtedy Wanda Malczewska usłyszała od Matki Bożej, że 15 sierpnia, od czasu tego Cudu nad Wisłą będzie takim podwójnym świętem dla nas Polaków. Oczywiście najpierw i przede wszystkim Wniebowzięciem Matki Bożej, a potem świętem takiej cudownej interwencji Maryi w obronie nie tylko Polski, ale też Europy przed komunizmem i zatrzymania armii sowieckiej pod Warszawą – to niewyobrażalne wydarzenie, nie tylko dla Polski.

Podczas homilii abp Wacław Depo przestrzegając przed scenariuszem wybuchu kolejnej wojny napomniał, byśmy nie pozwalali na odbieranie sobie narodowej pamięci. Rozumienie dziedzictwa historycznego i świadomość tego skąd przyszliśmy i gdzie zmierzamy, ułatwi nam odnalezienie się w zawiłościach dzisiejszej światowej polityki. Natomiast rozumienie dziedzictwa Kościoła i tego, do kogo należymy, pozwoli nam nie tracić nadziei:

Dar sierpniowych pielgrzymek wpisuje się w kolejne rocznice: Cudu nad Wisłą, Powstania Warszawskiego, męczeńskiej śmierci św. o. Maksymiliana Kolbego i św. Edyty Stein w Auschwitz oraz zrywach Solidarności lat ‘80. […] Nie dajmy się zainfekować jakąkolwiek historyczną demencją i zapomnieniem. Odczytujmy dobrze zarówno historię, jak i teraźniejszość. […] Kościół w Polsce przez stulecia okazywał się główną ostoja polskości. Zwłaszcza, kiedy naszego państwa nie było na mapach Europy i świata. Tego dorobku nie wolno beztrosko odrzucać. I mówiąc wprost: zafałszowywać!

Kontynuując rozważanie, Metropolita Częstochowski przywołał słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, które są testamentem na nasze czasy. Odpowiadają bowiem na pytanie: co robić i jak po ludzku się starać, żeby uratować przyszłość naszego narodu:

Obecnie znajdujemy się w trudnym położeniu, że często nie wiemy jak zabezpieczyć nasz byt narodowy. Jakich sił szukać, na jakiej skale oprzeć… Jesteśmy Jesteśmy wśród lotnych piasków zmieniających się sytuacji i koniunktur. I nie znajdziemy dla naszego bytu narodowego ani kultury chrześcijańskiej innego oparcia, jak zdrową rodzinę. Nie myślcie, że ktoś inny uratuje nasz naród! Nasz naród uratuje zdrowa, budująca na Bogu, Jego prawach i Ewangelii rodzina! Rodzice, nadeszła Wasza godzina!

Uroczystość Wniebowzięcia jest zwieńczeniem okresu tłumnego pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę z całej Polski. To jednak nie oznacza końca pieszych pielgrzymek. W najbliższym czasie pielgrzymowanie na Jasną Górę rozpoczną wspólnoty parafialne archidiecezji częstochowskiej, które zdążać będą na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Archidiecezja rozpoczyna 17 sierpnia nowennę, która ma przygotować częstochowski Kościół do tego wydarzenia.

Homilia abp. Wacława Depo:

[audio:https://fiat.fm/wp-content/uploads/2022/06/homilia_wniebowziecie_suma_abp_15_08.mp3]

Wniebowzięcie NMP

Skip to content