Abp Wacław Depo na rozpoczęcie synodu: Kościół to zespolenie się osób wokół Chrystusa

Podczas obchodów rocznicy konsekracji bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny, metropolita częstochowski abp Wacław Depo uroczyście wprowadził częstochowski Kościół na drogę zwołanego przez papieża Franciszka synodu partykularnego. Uroczystości towarzyszyła nominacja członków archidiecezjalnego zespołu synodalnego.

Rocznica konsekracji bazyliki archikatedralnej 29 października ma w archidiecezji częstochowskiej rangę święta. Nieprzypadkowo właśnie ten dzień wybrano do zainaugurowania udziału częstochowskiego Kościoła w trwającym synodzie. Bp Andrzej Przybylski odsłania drogi synodalnej oraz wyjaśnia na czym polega synodalny charakter synodu:

Dzisiaj, przy okazji obchodów poświęcenia katedry częstochowskiej (a więc wielkiego święta naszej diecezji) mamy jeszcze jedno wielkie wydarzenie, mianowicie rozpoczęcie diecezjalnego etapu synodu, który rozpoczyna się właśnie teraz – najpierw na poziomie diecezji, kościołów lokalnych. W przyszłym roku będzie na poziomie kontynentów a w 2023 roku to będzie synod powszechny, dla całego Kościoła powszechnego. Synod to krótko mówiąc: wspólna droga wszystkich ludzi, którzy tworzą Kościół Chrystusowy. Takie trzy słowa towarzyszą synodowi: komunia, uczestnictwo i misja. Będziemy zapraszać rady parafialne, wspólnoty, stowarzyszenia, grupy nieformalne, osoby indywidualne do tego, żeby po prostu dzieliły się swoim doświadczeniem Kościoła, uczestnictwa w misji Kościoła, doświadczeniem tego, czego w Kościele im brakuje, czego oczekują… Z jednym podstawowym założeniem, że te wszystkie wymiany opinii będą w trakcie modlitwy, podczas słuchania Ducha Świętego. W diecezji ten synod formalnie zakończy się taką syntezą po zebraniu wszystkich opinii, głosów wszystkich ludzi, którzy zechcą powiedzieć o swoim uczestnictwie w Kościele. Natomiast tak naprawdę w tym synodzie nie chodzi o jakieś nowe dokumenty, o jakieś badania socjologiczne. Ale chodzi o to, żebyśmy nauczyli się w Kościele wzajemnie siebie słuchać, ze sobą spotykać i przede wszystkim brać współodpowiedzialność za Kościół.

Msza św. inaugurująca wkroczenie częstochowskiego Kościoła na drogę synodalną | Fot. Radio Fiat

Abp Wacław Depo podkreślił, że zadaniem synodu jest wsłuchanie się zwłaszcza w głos wiernych, kierowany przez Ducha świętego, by wypracować jeszcze lepsze metody do zjednoczenia z Bogiem poprzez ewangelizację i pracę duszpasterską:

Każdy synod oznacza drogę, a my jesteśmy w drodze już od momentu chrztu, kiedy poprzez życie idziemy do zjednoczenia z Bogiem na wieczność. Teraz synod ma wypracować odpowiednie szczegóły tej drogi poprzez ewangelizację. A ewangelizacja ma doprowadzić nas do nawrócenia serca, czyli do przemiany nie tylko umysłu, ale przede wszystkim do sakramentu pokuty, a to z kolei podprowadza nas w głąb tajemnicy Eucharystii, która jest i źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego. […] Św. Paweł mówi, że „Niech każdy z was ma nie tylko swoje sprawy na oku, ale też i drugich”. Trzeba się odpowiednio wsłuchiwać w głos tych, którzy są wewnątrz Kościoła, ale i tych, którzy gdzieś się od Niego oddalili, są na jakichś poboczach czy nawet są Jego wrogami.

Msza św. inaugurująca wkroczenie częstochowskiego Kościoła na drogę synodalną | Fot. Radio Fiat

Podczas uroczystej Mszy św. Abp Wacław Depo powołał archidiecezjalny zespół ds. Synodu, w którym znaleźli się zarówno duchowni, osoby życia konsekrowanego, jak i świeccy. Czym się będzie zajmował powołany przez Metropolitę Częstochowskiego zespół, wyjaśnił ks. Adam Polak będący zastępcą koordynatora diecezjalnego w tym zespole:

Zespół powołany przez Księdza Arcybiskupa będzie zajmował się koordynacją prac synodalnych na etapie diecezjalnym. Etap tej jest pierwszym, który zapowiedział papież Franciszek, że ma się odbywać na drodze do przygotowania do zgromadzenia ogólnego synodu biskupów, który zajmie się samą synodalnością, czyli drogą kroczenia razem w Kościele, żeby słuchać, spotykać się i rozeznawać. Na czele naszego zespołu stoi bp Andrzej Przybylski, są w nim kapłani, jest osoba konsekrowana, są też wierni świeccy, zgodnie z życzeniem Ojca Świętego. Podstawowe zadania tego zespołu są takie, żeby koordynować, ale żeby też promować ideę synodalności i pomagać parafiom, wspólnotom, w przeprowadzeniu tego procesu na tych właśnie poziomach: parafialnych, wspólnotowych, formalnych i nieformalnych.

Nominacja członków zespołu synodalnego – Msza św. inaugurująca wkroczenie częstochowskiego Kościoła na drogę synodalną | Fot. Radio Fiat

Podczas homilii abp Wacław Depo podkreślił, przywołując także słowa Jana Pawła II, że nie tylko kapłani i osoby życia konsekrowanego współuczestniczą w zbawczej misji Kościoła na świecie:

Ta sama misja obejmuje również ludzi świeckich, którzy mają własne współuczestnictwo w misji Chrystusa i ze swojej strony sprawują odpowiednie posłannictwo w Kościele i świecie. Szczególnym ich zadaniem, jak uczy Kościół, jest tak rozświetlać wszystkie sprawy doczesne i tak nimi kierować, aby się ustawicznie dokonywały i rozwijały po myśli Chrystusa i aby służyły dla chwały Boga, naszego Stworzyciela i Zbawiciela. O tej misji w naszej rzeczywistości mówił 4 czerwca 1997 roku na Jasnej Górze Jan Paweł II: „Żyjemy w czasach duchowego chaosu, zagubienia i zamętu, w których dochodzą tendencje liberalne i laickie, wykreślając Boga z życia społecznego, a religię spychając do spraw prywatnych. Szerzy się obojętność religijna, dlatego nowa ewangelizacja jest pilną potrzebą chwili, także w ochrzczonym przed 1000 lat narodzie polskim”. Przeciwstawiajmy się więc największej pokusie naszych czasów: odrzuceniu Boga, który jest Miłością.

Msza św. inaugurująca wkroczenie częstochowskiego Kościoła na drogę synodalną | Fot. Radio Fiat

Podczas Mszy św. abp Wacław Depo wręczył także medal Świętej Rodziny dr n. med. Wandzie Terleckiej jako podziękowanie i wyróżnienie za jej pracę jako wykładowcy w Wyższym Seminarium Duchownym oraz Wyższym Instytucie Teologicznym. Metropolita Częstochowski dokonał także aktu pobłogosławienia trzech wdów, które zdecydowały poświęcić swoje życie służbie Chrystusowi.

Homilia abp. Wacława Depo:

Aktualności związane z trwającym synodem można śledzić na stronie internetowej Radia Fiat, w zakładce Synod.

Skip to content