„Najlepsza inwestycja oświetleniowa 2020 roku” – taki tytuł Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego przyznał Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Pierwsze miejsce w konkursie ogólnopolskim Świątynia otrzymała za iluminację zewnętrzną oraz oświetlenie wewnętrzne bazyliki.

Jak tłumaczy ks. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii Świętej Rodziny, oświetlenie elewacji i wnętrza bazyliki wykonane zostało w ramach kompleksowych prac remontowych oraz konserwatorskich:

– Cieszy nas to oświetlenie, zachwycamy się nim. Słyszymy też wiele pozytywnych opinii dotyczących oświetlenia zarówno z miasta, jak i od osób z zewnątrz. Nie spodziewaliśmy się jednak aż 1 nagrody i tak ogromnego docenienia. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni.

Komisja konkursowa przyznała zwycięzcy nagrodę podkreślając, że: „Całość zachwyca rozmachem, a jednocześnie subtelną prostotą i stwarza realizację obiektu sakralnego na najwyższym światowym poziomie”.

– Bardzo cieszy argumentacja komisji. W uzasadnieniu czytamy: „Iluminacja zewnętrzna Katedry wydobywa ukryte piękno bryły zabytku w przestrzeni miasta, idealnie konturuje detale architektoniczne, przykuwa uwagę i zachwyca wysublimowaną prostotą. Barwa światła została idealnie zharmonizowana z barwą materiału elewacji. Wnętrze oświetlono w sposób głęboko przemyślany, z uwzględnieniem wielu scen świetlnych, z możliwością kontroli poziomów oświetlenia dla różnych części Świątyni związanych z jej funkcjami liturgicznymi”. Wyrażam ogromne podziękowanie za przyznanie tej nagrody. Dziękuję również projektantom oraz wykonawcom tego dzieła.

Oświetleniem wyeksponowano elementy architektury oraz miejsca szczególne, takie jak ołtarz główny, ołtarze boczne, obrazy czy chór.

Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego, organizator konkursu, reprezentuje polskie firmy oświetleniowe. Wspiera ich działalność na rynku krajowym i zagranicznym. Stanowi też platformę wiedzy na tematy związane z branżą oświetleniową.

ABK

Skip to content