Bp Przybylski: macie powołanie do czynienia rzeczy ważnych

Prawie tysiąc ministrantów i księży z całej archidiecezji częstochowskiej uczestniczyło w VII Pielgrzymce Liturgicznej Służby Ołtarza pod hasłem “Kostka znaczy więcej”, która odbyła się w sobotę 16 czerwca w Zawierciu.
 
Pielgrzymka rozpoczęła się o godzinie 10.00 na terenie zawierciańskiej bazyliki, czyli parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła, skąd po powitaniu przez bp. Andrzeja Przybylskiego uczestnicy pielgrzymki wyruszyli ulicami miasta wraz z relikwiami św. Stanisława Kostki w kierunku parafii pod wezwaniem świętego. Tam po godzinie 11.00 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego.
 
– Część ludzi żyje nie widząc sensu w tym, co robią na co dzień, przez co życie w ich odczuciu staje się mało wartościowe. Wy, poprzez swoją służbę przy ołtarzu robicie coś ważnego – coś, co ma sens. Zamiast marnować czas na rzeczy błahe, realizujecie powołanie do rzeczy ważnych i odpowiedzialnych. Jesteście częścią tego, co przy ołtarzu czyni ksiądz w imieniu samego Boga. Czynić w życiu rzeczy mające sens to wielka sprawa – mówił bp Przybylski w homilii.
 
W wygłoszonej homilii bp Andrzej Przybylski wielokrotnie powoływał się na postać św. Stanisława Kostki, który jest patronem m.in. ministrantów, a którego rok obecnie przeżywamy:
 
Jesteście jemu podobni, bo i Was powołano do czynienia rzeczy ważnych. Jego nastoletni rówieśnicy często wyśmiewali jego pobożność, ale on nie zwątpił w sens swojego postępowania. Miał świadomość czynienia czegoś, do czego powołuje Bóg. I wy znajdujcie tę świadomość w sobie, a przekonacie się jak wielką radość to daje – mówił bp Przybylski.
 
Częstochowski biskup pomocniczy w trakcie Mszy św. zwracał się również do księży, którzy są opiekunami grup ministranckich:
 
Drodzy księża, w naszych rękach jest przyszłość ruchu ministranckiego w Kościele. Od naszego zaangażowania zależy, czy uda nam się zachęcać młodych do uczestnictwa w nim. Tam, gdzie spotkania z ministrantami są przeprowadzane byle jak, tam ruch ten po prostu zamiera. Kwitnie zaś tam, gdzie kapłani wkładają w jego kontynuowanie swoje serce – mówił bp Andrzej Przybylski.
 
Po Eucharystii głos zabrał Prezydent Zawiercia Witold Grim, który życzył uczestnikom pielgrzymki dobrego czasu. Po wyjściu z kościoła uczestnicy pielgrzymki przeszli na teren Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zawierciu na obiad oraz gry i zabawy sprawnościowe.
Tekst: ​Adam Jakubczak
Zdjęcia: Paweł Kmiecik

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content