„Byłem głodny, a daliście mi jeść” – wigilia w Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Co roku dzień przed wigilią Bożego Narodzenia oddziały Caritas w całej Polsce organizują spotkania wigilijne dla osób samotnych, bezdomnych i w trudnej sytuacji życiowej. W częstochowskiej placówce Caritas kolację zjadło w tym roku ok. 350 osób.

Podczas wigilii przy ul. Ogrodowej obecny był metropolita częstochowski abp Wacław Depo:

– To jest spełnienie słów Chrystusa, że biednych zawsze będziecie mieć pośród siebie, a mnie nie zawsze. A my teraz właśnie na podstawie tych słów chcemy najpierw pomodlić się, dziękując Bogu za dar Jego Syna, który przyszedł dla nas wszystkich, a jednocześnie w misji Kościoła jest opieka nad biednymi potrzebującymi, wynikająca choćby z mandatu Jezusa o sądzie ostatecznym, że byłem głodny, a daliście mi jeść, wynika to, że cokolwiek czynimy drugiemu człowiekowi, czynimy samemu Chrystusowi. I to jest spełnienie nie tylko od święta misji Kościoła, ale to już jest działalność, która jest rozszerzona do każdego kręgu, każdej parafii, każdej wspólnoty.

Dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej ks. Marek Bator z niepokojem stwierdził, że z roku na rok osób w trudnej sytuacji życiowej przybywa, stąd tak ważne jest to, by mogli poczuć się tego dnia jak podczas prawdziwej, wigilijnej wieczerzy, wśród ludzi dobrej woli:

– Coś się musi dziać, jeżeli jest takie duże zainteresowanie, bo widzimy, że na tych giliach są i małe dzieci ze swoimi rodzicami, ludzie starsi, no i oczywiście ubodzy. Nie brakuje tych, którzy mają problemy alkoholowe, czy inne jeszcze, no ale tych staramy się jakoś upominać i pierwszeństwo mają ci, którzy są czyści, czyli bez wpływu alkoholowego, czy narkotykowego, są osoby odpowiedzialne, które mają to sprawdzić. To ma być świętowanie, a nie tylko i wyłącznie coś, co osoby bardzo często uzależnione nie szanują. Przeciwnie nawet licznie wpływają na to, żeby radośnie przeżywać to spotkanie i w takiej jednej wielkiej rodzinie to przeżywać, jedząc, śpiewając kolędy, ze sobą rozmawiając. Więc to jest takie dla nas bardzo duże wydarzenie, potrzebne, ważne. Gdyby ono takie nie było, to by ludzie nie przyszli, a jednak ludzie tego potrzebują, więc my wychodzimy naprzeciw.

Podczas spotkania wigilijnego nie zabrakło przedstawicieli lokalnych firm, władz miasta, częstochowskich radnych. Na wigilii Caritas była obecna również Aleksandra Mieczyńska – zastępca Dyrektora Radia Fiat:

– Wigilia i święta Bożego Narodzenia to jest taki moment, kiedy chcemy być razem, że jest dobrze, żebyśmy byli razem, żebyśmy się wspierali, żebyśmy zobaczyli innego człowieka obok kogoś bliskiego z rodziny, kogo może mijamy tak zupełnie pustym wzrokiem w codzienności. A teraz w tym Bożonarodzeniowym czasie może się zatrzymajmy. Bardzo bym chciała, żeby ten wzrok taki uważny na drugiego człowieka, żeby on w nas został.

Paulina Gradek z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej wyjaśniła, jak wygląda wigilia dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Co roku w organizację włączają się dziesiątki osób:

– Szykujemy dla nich potrawy wigilijne, a poza tym będą mieli też wydawane paczki świąteczne. Wigilia dla osób ubogich jest zawsze okazją do spotkania, do złożenia sobie życzeń i zawsze bardzo cieszymy się na to spotkanie, bo to jest spotkanie, które posiada wyjątkową atmosferę tutaj być, szczególnie jeśli przeżywa się to wydarzenie również łącznie z jego przygotowaniami, które dla nas jako dla Caritas trwają już od września. Także dziękujemy wszystkim, którzy są zaangażowani w to wydarzenie, szczególnie wolontariuszom, których jest dzisiaj około 40. Cieszymy się bardzo, że każdy angażuje się w taki sposób, w jaki może. Dziękujemy firmom, które zaangażowały się i przekazały darowizny. Dziękujemy naszemu miastu Częstochowa, które również dało dotację na organizację tego wydarzenia i sieci sklepów Sellegros, bo to oni są fundatorami głównymi w Wigilii Caritas, która w całej Polsce gromadzi setki tysięcy ludzi.

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej misję niesienia pomocy osobom potrzebującym realizuje od ponad 25 lat. Choć to już ponad dwie dekady, cel podejmowanych inicjatyw nie zmienił się. Priorytetem działań jest pragnienie czynienia dobra. Spotkanie świąteczne dla ubogich, samotnych i bezdomnych to wspaniała okazja do zrobienia dobrego uczynku. Pamiętajmy, by nie tylko w okresie Świątecznym zatroszczyć się o naszych bliźnich potrzebujących pomocy.

Skip to content