Caritas Archidiecezji Częstochowskiej z myślą o edukacji dzieci z Ukrainy

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo wspólnie z dziećmi z Ukrainy podczas symbolicznego przecięcia wstęgi 24.01.2023/fot. Radio Fiat

W podczęstochowskim Olsztynie uroczyście otwarto tymczasową szkołę dla dzieci i uczniów z Ukrainy. Znajduje się ona w budynku przyszłego centrum rehabilitacji i wsparcia psychospołecznego im. św. Jana Pawła II.

Szkoła mieści 10 sal lekcyjnych dla uczniów z klas I-VIII, pokój nauczycielski oraz salę spotkań. Podczas uroczystego otwarcia metropolita częstochowski abp Wacław Depo zainicjował wspólną modlitwę, po której przeciął symbolicznie wstęgę, a następnie poświęcił poszczególne sale.

– Możemy dokonać poświęcenia nowego dzieła Miłosierdzia, czyli miłości, która pochyla się nad drugim człowiekiem, w tym wypadku nad dziećmi z Ukrainy. Ta szkoła z pewnością będzie w ich osobistej pamięci miejscem fundamentalnego odrodzenia. Trzeba wychodzić naprzeciw i pomagać sobie nawzajem, także przez modlitwę o dar pokoju na świecie – mówił abp Wacław Depo.

Szkoła będzie prowadzona tak długo, jak to tylko będzie możliwe. Wszystko ma zależeć od długości i przebiegu wojny.

– Na pewno będzie to trwało dłużej, niż przypuszczaliśmy. Jednym z powodów jest fakt, że jedna z placówek, z których te dzieci przyjechały, jest całkowicie zniszczona. Jak tylko ofiarodawcy na to pozwolą i będą się poczuwali do odpowiedzialności za te dzieci, będziemy je chronić i uczyć tyle, ile trzeba. Obecnie żyją w bezpiecznym miejscu, uczą się i rozwijają – mówił ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

W pomoc przy tworzeniu i zaadaptowaniu budynku na potrzeby edukacyjne włączyli się m.in. przedstawiciele Rycerzy Kolumba. Szymon Czyszek, przedstawiciel Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba w Polsce powiedział, że nie jest to jednostkowy przypadek pomocy dzieciom i dorosłym z Ukrainy.

– Rycerze Kolumba od samego początku wojny bardzo aktywnie zaangażowali się w pomoc dla Ukrainy i dla wszystkich, którzy uciekli z tego kraju. Od samego początku współpracowaliśmy z archidiecezją częstochowską i Caritas, aby wspólnie odpowiedzieć na dramat tak wielu osób. Pomagaliśmy i nadal pomagamy zarówno dorosłym, jak i dzieciom, które szczególnie dotyka ta sytuacja – powiedział Szymon Czyszek.

Obecnie w placówce uczy się blisko 80 uczniów prowadzonych przez 12 nauczycieli. Nauczanie odbywa się w języku ukraińskim wzbogaconym programem nauki języka polskiego.

BNO

 

Galeria: Radio Fiat/ZD

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej z myślą o edukacji dzieci z Ukrainy

Skip to content