Caritas szuka wolontariuszy znających język ukraiński

Po ucieczce z Ukrainy, spowodowanej wybuchem wojny, uchodźcy zmagają się z kolejnym problemem. Bariera językowa może stanowić niemałe wyzwanie – zwłaszcza w przypadku wypełniania wielu niezbędnych formalności. Wsparcie w tej kwestii oferuje Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, która z myślą jak najlepszej pomocy osobom potrzebującym poszukuje wolontariuszy z językiem ukraińskim.

Osoby chętne będą mogły pomóc w Centrum Kryzysowym przy ul. Ogrodowej 24/44. O szczegółach mówi ks. Marek Bator, dyrektor częstochowskiej Caritas:

– Wolontariusze potrzebni są od godz. 8.00 do 20.00. Jeśli ktoś mógłby poświęcić trochę czasu np. po pracy, będziemy bardzo wdzięczni. Odpowiedzialną za punkt przy ul. Ogrodowej jest Sofia Miezientseva.

Zadaniem wolontariuszy będzie wspieranie uchodźców rozmową oraz pomoc w kwestiach formalnych:

– Chcemy zapewnić uchodźcom poczucie bezpieczeństwa. Pojawiły się już informacje, że istnieją grupy, które nielegalnie przewożą uchodźców. Biorą za to duże pieniądze. Zdarza się, że zabierają nawet paszporty. Staramy się rozpoznawać takie sytuacje i pomagać poszkodowanym przed dalszym wyzyskiem. Wolontariusze są nam naprawdę bardzo potrzebni – do tego, aby punkt pomocowy dobrze funkcjonował.

Wolontariusze mogą zgłaszać się do Sofii Miezientsevy, z którą skontaktować się można pod numerem telefonu 506-394-592.

ABK

Skip to content