Egzaminy zdane! Diakoni już magistrami teologii

Egzamin magisterski/Foto. Wyższe Seminarium Duchowne

Dla jednych maj to okres solidnych przygotowań przed nadchodzącymi testami, dla drugich to ostatni czas odpoczynku przed sesją, natomiast diakoni z Wyższego Seminarium Duchowego w Częstochowie swoją naukę mają już za sobą. Zakończyły się właśnie egzaminy magisterskie z teologii i filozofii, które zdali wszyscy podchodzący.

Młodzi duchowni musieli przygotować się naprawdę solidnie, ponieważ egzaminy końcowe dla przyszłych księży są szczególnie trudne. Tak przynajmniej mówi teoria, jak jednak było w praktyce? Diakon Paweł Caban odpowiada, że głównym wrogiem w czasie zaliczenia był stres oraz strach przed ilością zaliczanego materiału. Ponieważ w odróżnieniu do innych studiów, gdzie broni się pracy magisterskiej, przyszli księża pisali tzn. ex universa theologia, egzamin z całości przedmiotów ze sześciu lat studiów (oczywiście, pytania z pracy magisterskiej również padły).

Egzaminy magisterskie, chociaż konieczne, nie są jednak najważniejszym elementem „kształcenia się” na księdza, jednak teoria i wiedza zgromadzona przez te sześć lat na uczelni są nieocenioną pomocą w przyszłej służbie duszpasterskiej. Jednak, jak informuje diakon Tomasz Gryl, absolwenci nie mają teraz czasu na świętowanie zaliczenia egzaminów, a to dlatego, że rozpoczynają swoje przygotowania do święceń kapłańskich.

Czy są natomiast plany dalszego kształcenia? Diakon Kamil Cudak odpowiada, że wszystko przyjdzie w swoim czasie – także kariera naukowa. Jednak obecnie priorytetem jest służba duszpasterska, głównie na parafiach. Jednak, jeśli Pan Jezus – oraz arcybiskup – zechcą, to podjęte zostaną kolejne etapy nauki i kształcenia się.

Niemniej nauka, a dokładniej teoria filozoficzna i teologiczna są najważniejszymi – obok powołania – aspektami czyniącymi księdza skutecznym oraz efektywnym duszpasterzem, zwłaszcza obecnie, kiedy Kościół atakowany jest ze wszystkich stron, niezależnie od sympatii politycznych, co podkreśla diakon Kamil Jastrząb. Przypomina on jednocześnie, że wraz z wiedzą oraz nauką (np. teologiczną) musi iść świadectwo wiary, ponieważ to ono jest w głównej mierze najważniejsze. Ksiądz ma przede wszystkim kierować ludzkie serca ku Bogu, w drugiej kolejności starać się zrozumieć jego absolut.

Wszystkim diakonom gratulujemy zaliczonych egzaminów oraz życzymy wytrwałości i mocy wiary we wszystkich etapach ich duszpasterskiego życia. Diakoni następnie przygotują się do Święceń Prezbiteratu, które odbędą się pod koniec maja.

Skip to content