Mszą św. sprawowaną w Kaplicy Matki Bożej na Jasnego Górze pod przewodnictwem abp. Wacława Depo rozpoczęty został I Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Celem inicjatywy jest przybliżenie postaci Błogosławionego poprzez jego słowa, czyny i dorobek intelektualny. W spotkaniu biorą udział świadkowie życia i posługi duszpasterskiej ks. Jerzego, kapłani zasłużeni dla Solidarności, historycy oraz dziennikarze.

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo objął wydarzenie patronatem honorowym, udzielając jego organizatorom oraz uczestnikom pasterskiego błogosławieństwa:

– Ja jestem tylko tym, który patronuje oraz błogosławi. Zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy Kongresu łączą intencje, żeby przybliżyć dziedzictwo ks. Jerzego Popiełuszki. Jego słowa były wyjątkowe. To nie był kult jednostki, gdy ludzie gromadzili się wokół niego. Oni pociągnięci byli Słowem Bożym, które bł. ks. Popiełuszko głosił.

Organizatorem I Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa z Gdańska przy współudziale Fundacji Instytut Mediów. Więcej na temat inicjatywy mówi prezes Stowarzyszenia Andrzej Piotrowicz:

– Cel wydarzenia jest bardzo prosty. Musimy „odbrązowić” postać bł. ks. Jerzego. Łatwiej jest nadawać nawy ulic ks. Jerzego, czy budować pomniki. Nam chodzi o to, aby przybliżać jego duchowość szczególnie osobom młodym.

Jak dodaje jeden z inicjatorów Kongresu br. Zdzisław Duma OFMCap – organizacja wydarzenia związana jest ze szczególnymi jubileuszami. Jednym z nich jest 40. Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę:

– Zbiegły się pewne daty oraz czas, który jest szczególny. Widzimy ile nienawiści jest w naszej Ojczyźnie. Jeśli „wchodzimy” w nauczanie bł. ks. Jerzego to widzimy, że prowadził on do jedności. Chciał zło zwyciężać dobrem.

Udział w kongresie wzięło kilkudziesięciu prelegentów, którzy dzieląc się wiedzą z różnych zakresów nauki, wskazywali mądrość słów i czynów bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W pierwszej z debat uczestniczył m.in. Bogdan Romaniuk – przewodniczący Rady Programowej Fundacji bł. ks. Jerzego „Dobro”, partnera strategicznego Kongresu:

– Dzisiaj bezwzględnie należy nawiązywać do takich postaci jak ks. Jerzy Popiełuszko. Wiele problemów dotyka dziś naszą Ojczyznę. Myślę, że ten pierwszy panel ukierunkowany jest na zastanowienie się, dlaczego młodzi ludzie odchodzą z Kościoła. Zastanawiamy się nad tym, co zrobić, aby ich przyciągnąć do Kościoła. Tutaj ważne jest to, czego nauczał ks. Jerzy, czyli prawda, sprawiedliwość oraz miłość.

Tytułem pierwszej debaty były słowa bł. ks. Jerzego, które wypowiedział na Jasnej Górze: „Stajemy (przed Maryją) z nadzieją, że w Ojczyźnie naszej znajdzie się właściwe miejsce dla Pana Boga w szkołach, biurach i fabrykach, że prawda, miłość i sprawiedliwość będą naczelnymi wartościami w życiu państwa i narodu”. Wśród prelegentów odnoszących się do myśli Błogosławionego obecna była dr hab. Monika Przybysz z Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW:

– Patriotyzm to słowo, które obecnie jest w różny sposób odbierany. Prawda to natomiast podstawa życia człowieka wierzącego. Niezwykle ważna wartość to też sprawiedliwość oraz miłość, która jest wyznacznikiem naszego życia. Jeśli będziemy kierować się w życiu tymi wartościami, będziemy zmieniali świat.

Trzecim prelegentem pierwszej debaty Kongresu był Adam Woronowicz – aktor, który wcielił się w postać ks. Jerzego w filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas”:

– Bardzo cieszę się z zaproszenia na ten Kongres. Jestem takim trochę dłużnikiem ks. Jerzego. To spotkanie z ks. Popiełuszko przed wieloma laty trwa do dzisiaj. Jest on dla mnie kimś szczególnym.

Druga z debat odbyła się w Kaplicy Różańcowej. Spotkanie z prelegentami poprowadziła Aleksandra Mieczyńska, zastępca dyrektora Radia Fiat:

– Myślę, że jest to piękna inicjatywa przypominająca postać człowieka, który ciągle z nami jest. Ufamy, że nam pomaga i się nami opiekuje. Człowieka, który pokazał, ze w codzienności kapłańskiej – w trudnym czasie – można być autentycznym i pozostać dobrym.

Jednym z prelegentów drugiej debaty był ks. kan. Andrzej Smoleń, proboszcz parafii św. Józefa Rzemieślnika w Płocku, który służył przed laty w tej samej jednostce wojskowej, co bł. ks. Jerzy Popiełuszko:

– Zostałem przydzielony do grupy, która rozważać ma sentencję ks. Jerzego z czasów jego służby wojskowej. Kiedy po raz pierwszy przeczytałem te słowa, wywarły na mnie ogromne wrażenie. Też jestem żołnierzem Bartoszyc. Mieszkałem na tej samej izbie co ks. Jerzy Popiełuszko.

Prelegentem debaty odbywającej się w Kaplicy Różańcowej Jasnej Góry był również Krzysztof Jarmul, manager 30-letnim doświadczeniem zawodowym w różnych branżach.

O odwadze bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz tym, jak bardzo poświęcał się dla dobra innych mówił także podczas Kongresu ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz – kapłan Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, teolog, etyk oraz wykładowca:

– Biorę udział w debacie, która dotyczy przepowiadania ks. Jerzego. Wyciągnięte są jako motto jego słowa mówiące o ty, że odwoływał się w swoim nauczaniu do Ewangelii.

W jednej z debat Kongresu uczestniczyła również s. Aleksandra Szyborska ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza. Jak twierdzi – organizacja tego typu inicjatywy jest wspaniała okazją do przedstawienia postaci ks. Jerzego jako człowieka wielkiej mądrości.

Drugi dzień Kongresu rozpocznie się Mszą św. sprawowaną 17 września w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze o godz. 8.00.

ABK

I Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Skip to content