Każdego roku 6 stycznia ulicami Częstochowy wędrował uroczysty Orszak Trzech Króli. Był on poprzedzony Mszą św. w bazylice archikatedralnej, spod której wierni szli na Jasną Górę, aby oddać pokłon Dzieciątku Jezus. W tym roku obostrzenia sanitarne wymusiły rozproszenie uroczystości w obrębie pojedynczych parafii.

Aby podkreślić wyjątkowość tego dnia, w parafii Świętej Rodziny odbył się konkurs na najpiękniejsze Bożonarodzeniowe przebranie. Mały Orszak Trzech Króli miał miejsce podczas Mszy św. dla dzieci.

– Dzieci przebrały się za bohaterów różnych scen z Bożego Narodzenia, takich jak królowie, aniołowie, pasterze, Maryja czy Józef. Razem w radosnym pochodzie pragnęliśmy przejść naszą archikatedrą do szopki, aby tak samo, jak królowie złożyli złoto, kadzidło i mirrę, byśmy mogli złożyć dary z naszego życia – mówił ks. Łukasz Sakowski, wikariusz parafii Świętej Rodziny w Częstochowie.

Konkurs na najpiękniejsze przebranie związane z Bożym Narodzeniem był doskonałą okazją, aby młodzi parafianie poznali historię narodzin Jezusa.

– Chcemy jak najmocniej przybliżyć dzieciom wydarzenia związane z narodzinami Jezusa, aby móc zobaczyć, jak to wyglądało. Inicjatywę zaczęliśmy rozkręcać trzy dni temu i bardzo cieszymy się z odzewu – tłumaczył Igor Mesjasz, pełniący funkcję rektora w archikatedrze.

Wśród ministrantów oraz dzieci biorących udział w konkursie znaleźli się również „weterani” corocznych Orszaków Trzech Króli. Dwa najpiękniejsze przebrania zostały nagrodzone. Nie oznacza to jednak, że w konkursie byli przegrani. Każdy młody bohater biorący udział w spotkaniu otrzymał upominki w postaci słodkości.

BNO

 

Skip to content