Majowy wykład w „Przystanku Historia”

„Niemiecki aparat bezpieczeństwa w Częstochowie 1939-1945. Struktury, ludzie, działania” – tak brzmi tytuł najbliższego spotkania w Przystanku Historia, które odbędzie się 12 maja o godz. 18.00. Wydarzenie będzie szóstym z cyklu wykładów o „II wojnie światowej w regionie częstochowskim (…)”.

Prelekcję wygłosi dr Mirosław Sikora z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach:

– Moim celem będzie opowiedzenie historii niemieckiego aparatu bezpieczeństwa w czasie II wojny światowej w Częstochowie. Nie jest to temat nowy. W odległych latach eksploatowany był przez historyków, zwłaszcza Jana Pietrzykowskiego. Powstały w tym temacie wartościowe książki, które reprezentują działanie zwłaszcza Gestapo, zwalczanie ruchu oporu i organizacji podziemnych. Będę starał się podsumować te wszystkie ustalenia oraz uzupełnić je o to, czego z dokumentów niedostępnych Pietrzykowskiemu, a dostępnych dzisiejszym historykom.

Oprócz treści dotyczących akcji przeciwko inteligencji polskiej, historyk zwróci też uwagę na poszczególne sylwetki funkcjonariuszy Gestapo. Uczestnicy spotkania usłyszą m.in. o Wilhelmie Laubnerze:

– Został on ujęty przez władze radzieckie, a następnie przekazany do Polski. Tutaj był sądzony. Uniknął o dziwo – oprócz kilkunastu lat więzienia – odpowiedzialności za swoje zbrodnie.

Wykład dr. Mirosława Sikory odbędzie się w częstochowskim „Przystanku Historia” 12 maja o godz. 18.00.

ABK

Skip to content