Msza św. inaugurująca synod w parafii NMP Częstochowskiej

Mszą św. w częstochowskim kościele Najświętszej Maryi Panny zainaugurowany został synod diecezjalny w parafii. W Eucharystii sprawowanej 2 stycznia o godz. 10.30 uczestniczyli dorośli, dzieci, a także młodzież, która zaangażowała się w liturgię, także poprzez przygotowany repertuar muzyczny.

Niedzielnej Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii NMP Częstochowskiej, ks. Zbigniew Jeż:

– Na początku Nowego Roku pragniemy zainaugurować w parafii synod diecezjalny poprzez liturgię Mszy św., wprowadzenie Ewangeliarza, zapalenie świecy synodalnej. Chcemy włączyć się we wspólne dzieło Kościoła – najpierw partykularnego, a później powszechnego.

Diecezjalny etap prac synodu w archidiecezji częstochowskiej oficjalnie rozpoczęty został 29 października, podczas Eucharystii w Archikatedrze Świętej Rodziny sprawowanej przez abp Wacława Depo. W ramach przygotowań do synodu metropolita częstochowski powołał specjalny zespół synodalny, którego koordynatorem został bp Andrzej Przybylski. W wybranym gronie osób znalazła się m.in. s. Marta Szleszyńska, dominikanka różańcowa, która podczas Eucharystii w kościele NMP Częstochowskiej zaśpiewała wraz z młodzieżą kolędy oraz inne pieśni religijne. Jak tłumaczy – Msza św. inaugurująca synod diecezjalny w parafii jest nie tylko momentem pięknym, ale również bardzo istotnym dla całej wspólnoty:

– Dla wielu osób, które przychodzą na niedzielną Eucharystię jest to przede wszystkim wytłumaczenie, czym jest synod. To również próba wzbudzenia w wiernych poczucia jeszcze większej przynależności do wspólnoty parafialnej. Synod to wspólne kroczenie do zbawienia.

Przygotowania do synodu biskupów w 2023 roku – z woli papieża Franciszka – podzielone zostały na trzy etapy: diecezjalny, kontynentalny oraz ten w Stolicy Apostolskiej.

ABK

Skip to content