Tydzień po Uroczystości Zesłania Ducha Świętego wierni obchodzą w Kościele niedzielę Trójcy Świętej. W Polsce tego dnia kończy się również czas Spowiedzi i Komunii wielkanocnej.

W liturgii odrębny czas czczenia Trójcy Świętej powstał dopiero w XI wieku. Na cały Kościół rozszerzył go natomiast papież Jan XXI w 1334 roku. Jak tłumaczy bp Andrzej Przybylski Uroczystość Trójcy Świętej to wspomnienie Boga takim, jakim jest On naprawdę:

– Uroczystość Trójcy Świętej to jedyne w naszym kalendarzu liturgicznym święto, kiedy nie wspominamy jedynie działania Bożego, ale również Boga takim, jakim On jest. W Boże Narodzenie mówimy o wcieleniu, w Wielkanoc o odkupieniu i Zmartwychwstaniu, mieliśmy też Zesłanie Ducha Świętego. Uroczystość Trójcy Świętej to natomiast święto samego Boga, Jego tajemnicy.

Tajemnica Trójcy Świętej stanowi centrum tajemnicy wiary i życia chrześcijańskiego. Bp Andrzej Przybylski zaznacza również, że pierwszym ziemskim znakiem Trójcy jest rodzina:

– Są w niej przecież trzy podmioty – mąż, żona i dzieci. To jakby odbicie Trójcy Świętej. A wiemy, co w rodzinie jest najważniejsze – nic nie zastąpi relacji między jej członkami. Dobra rodzina jest tam, gdzie panuje miłość. Dobra rodzina to najpełniejszy znak Trójcy Świętej.

Uroczystość Trójcy Świętej przeżywana jest w tym roku 12 czerwca. Decyzją 205. Konferencji Episkopatu Polski, która odbyła się 21 marca 1985 roku, święto jest też czasem zakończenia wielkanocnej Spowiedzi i Komunii Świętej.

ABK

Skip to content