18 marca na Jasną Górę po raz 43. przybyła ogólnopolska Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka. Głównym puntem pielgrzymki był Eucharystia, której przewodniczył abp Wacław Depo.

Pielgrzymka przybyła z wdzięcznością za dobre prawo zasadniczo chroniące życie, prośbą o odpowiedzialny i oparty o fakty dialog dotyczący obrony życia, wezwaniem do pomocy dla rodzin osób z niepełnosprawnościami oraz apelem o udział w wyborach i wybór kandydatów dla których życie człowieka jest prawdziwą wartością.

Podczas Mszy św., sprawowanej w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00, metropolita częstochowski abp Wacław Depo za Janem Pawłem II przypomniał o konieczności obrony rodziny chrześcijańskiej, przywołując treść adhortacji apostolskiej o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym Familiaris Consortio:„rodziny winny więc zabiegać jako pierwsze o to, ażeby prawa i instytucje państwa nie tylko nie naruszały praw i obowiązków rodziny, ale by je popierały i pozytywnie ich broniły. W tym sensie rodziny powinny coraz lepiej sobie uświadamiać własną rolę współtwórców tak zwanej polityki rodzinnej oraz podejmować odpowiedzialność za przemianę społeczeństwa: w przeciwnym razie one pierwsze padną ofiarą tego zła, na które patrzyły obojętnie”.
Winniśmy brać to ostrzeżenie bardzo poważnie i aktywnie, i z coraz większą odwagą bronić rodziny chrześcijańskiej- podkreślał kaznodzieja. Przypomniał, że wobec każdego pokolenia tylko Chrystus pozostaje pełną odpowiedzią na ludzkie pragnienia i sens życia. – W Bogu odkrywamy sens życia pomimo, że otacza nas społeczeństwo, które wciąż nas zakłamuje – mówił Arcybiskup. Zauważył, że Bóg również dziś daje nam konkretne znaki niepoddawane demokratycznym głosowaniom. Wśród nich wskazał na ogłoszoną niedawno datę beatyfikacji męczenników Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci, w tym również dziecka nienarodzonego.

Abp Wacław Depo mówi o szczególnym sposobie inaugurowania tygodnia modlitw o życie nienarodzonych dzieci:

– W sposób szczególny będziemy inaugurować tydzień modlitw o życie nienarodzonych dzieci, zwłaszcza, że jest to związane z intencją modlitwy o pokój. Troska o życie nienarodzonych dzieci jest jednocześnie drogą do pokoju wychowania przyszłych pokoleń. Wartość życia to jest przede wszystkim dar od Boga, a my trochę przyzwyczailiśmy się do tego, że to my jesteśmy właścicielami życia. Dlatego tym bardziej przez serce Maryi chcemy zawierzać wszystkie nasze wspólnoty rodzinne i kościelne.

Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia przypomniał, że mija właśnie 30 lat od uchwalenia przez polski Parlament ustawy, która zasadniczo chroniła życie. – W 1993 r. pierwszy Parlament w warunkach demokratycznych przegłosował ustawę, która zakazywała aborcji ze względów społecznych czyli praktycznie na życzenie kobiety. Ta ustawa była niedoskonała, musieliśmy mieć rok 2020, gdy Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że część zapisów tej ustawy jest niezgodna z polską Konstytucją, która gwarantuje każdemu człowiekowi prawo do życia i rozszerzył prawną ochronę o dzieci, które są podejrzewane o niepełnosprawność lub ciężką chorobę – zauważył prezes.

Henryk Koch, pielgrzym związany ze Stowarzyszeniem Civitas Christana, zdradza  w jakim celu pielgrzymuje co roku na Jasną Górę:

– Jak co roku pielgrzymujemy, aby modlić się o ochronę życia, ale i o aktualne sprawy, które podnosimy i chcemy naszej Madonnie Jasnogórskiej przedstawić.

Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka zauważa, że konieczna jest ciągła edukacja, nie tylko młodego pokolenia: – Edukacja to słowo klucz w obronie życia. Gdy mamy konkretną wiedzę, to nie damy sobie włożyć do głowy różnych propagandowych haseł, którymi jesteśmy karmieni na okrągło – zauważyła dyrektor. Podkreśliła, że z jej doświadczenia ze szkolnymi spotkaniami z maturzystami wynika, że ich przekonania są oparte o nieprawdę i mity. – Często otrzymywałam pytanie – dlaczego jeśli umiera dziecko w łonie matki, to nie można go wydobyć, tylko musi umrzeć i dziecko i matka? Tak myśli młode pokolenie. To świadczy o wielkiej niewiedzy – podkreśliła dodając, że dorośli nie mają prawa nie wiedzieć, jeśli młodzi przychodzą z pytaniami: „jeśli nie wiemy musimy szukać i pielgrzymka jest też przestrzenią, by potrafić rozmawiać nie w emocjach, ale merytorycznie, rzetelnie, opierając się o badania naukowe”. Obrońcy życia już od 19 lat organizują dla młodych konkurs „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W tym roku wzięło w nim udział ponad 700 uczniów. – Jak zwykle uczestnicy zaskoczyli nie tylko talentem plastycznym, literackim czy multimedialnym, ale także spojrzeniem na konkursowy temat. Młodzi są bardzo wrażliwi i z tą wrażliwością stają solidarnie obok małego nienarodzonego dziecka, ale także jego mamy, bo w kręgu naszego zainteresowania jest cała rodzina. Jesteśmy im wdzięczni, że przygotowali prace – powiedziała Magdalena Guziak-Nowak.

Pielgrzymka Obrońców Życia odbyła się już po raz 43. Data pielgrzymowania w tej intencji również nie jest przypadkowa, ponieważ odbywa się ona w bliskim sąsiedztwie obchodów Narodowego Dnia Życia (24 marca) i Dnia Świętości Życia (25 marca).

EG

info BPJG/mat. organizatora

Galeria: Radio Fiat

 Obrońcy życia na Jasnej Górze

Skip to content