Orszak św. Mikołaja tradycyjnie przejdzie przez Częstochowę

Orszak św. Mikołaja stał się już lokalną, częstochowską tradycją. Co roku biskup z Mirry przejeżdża przez Aleje ze swoim orszakiem, przypominając o prawdziwym, a nie komercyjnym znaczeniu mikołajek.

W tym roku 6 grudnia wypada w poniedziałek. Organizatorzy zdecydowali jednak, że orszak przejedzie przez Częstochowę dwukrotnie: w niedzielę 5 grudnia i w mikołajkowy poniedziałek. Szczegóły wyjaśnia s. Milena ze Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa:

Jak co roku do grzecznych dzieci przyjedzie Mikołaj. 5 i 6 grudnia w Częstochowie będzie to wyglądało dosyć specyficznie, ponieważ św. Mikołaj przyjedzie ze swoim orszakiem w pięknej dorożce i będzie spotykał się z dziećmi i dorosłymi. Uroczystość rozpoczniemy od Jasnej Góry o godz. 15:30. Dorożka ze św. Mikołajem i aniołami wyruszy Alejami w stronę Placu Biegańskiego. To już jest tradycją naszego miasta. Zapraszamy wszystkie dzieci, te duże i te małe, żeby przyszły spotkać dobrego biskupa Mikołaja z Mirry.

Dzisiejsza popkultura ukazuje św. Mikołaja jako przedstawiciela handlowego napojów gazowanych i sklepów z zabawkami. Tymczasem ideą orszaku jest m.in. przypomnienie, że św. Mikołaj istniał naprawdę i był postacią wyrazistą:

Przyzwyczajamy się coraz częściej do tych komercyjnych Mikołajów, ale tak naprawdę ta postać istniała w rzeczywistości. Dlatego św. Mikołaj przyjeżdża nie w stroju krasnoludka, nie w stroju Dziadka Mroza ale przyjeżdża w stroju biskupa. Do tej pory historia św. Mikołaja przetrwała jako historia o człowieku wyjątkowym i niepowtarzalnym. Zastąpienie historycznej postaci jakąś bajkową to nie jest to. Dlatego chcemy, żeby dzieci i dorośli mogli poznać postać biskupa Mikołaja.

Podsumowując, w tym roku św. Mikołaj przejedzie przez centrum Częstochowy dwukrotnie: 5 i 6 grudnia. W obydwa te dni wystartuje z Jasnej Góry o godz. 15:30. Będzie go można spotkać na m.in. błoniach jasnogórskich i na Placu Biegańskiego.

Skip to content