Podziękowania do Matki Bożej za obronę naszego narodu – Apel Jasnogórski

 

 

Fot. Radio Fiat

W dniu 15 sierpnia, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny, w szczególny sposób dziękowano Matce Bożej za ochronę Polski. Uroczystość zeszła się w czasie ze świętem wojska polskiego, przez co Apel Jasnogórski miał wyjątkowy charakter. O tym, jaką rolę jaką odegrała modlitwa podczas obrony Warszawy w 1920 roku mówił bp Józef Guzdek:

Maryjo Królowo Polski, kiedy armia czerwona zbliżała się do Warszawy, Polacy szturmowali niebo. Modląc się w wielu świątyniach naszej ojczyzny byli przekonani, że z jasnogórskiego wzgórza bliżej jest do nieba. Bezgranicznie zaufali Tobie, Matce i Królowej, która ich nigdy nie zawiodła

Zwrócona została uwaga także na współczesną rewolucję kulturową, która stanowi zagrożenie dla kościoła. W dzisiejszych czasach chrześcijanie nie ma łatwo i są często atakowani ze wszystkich stron:

Współczesna rewolucja kulturowa przekroczyła także granice Rzeczypospolitej. Niszczenie i atakowanie symboli religijnych, drwina i szyderstwo – to współczesna broń w rękach ludzi obojętnych lub wrogo nastawionych do chrześcijańskich wartości. Należy szanować każdego człowieka, ale nie można zgodzić się z narzucaniem poglądów sprzecznych z naszymi przekonaniami. – mówił bp Józef Guzdek

Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, a także święta wojska polskiego, w apelu uczestniczyła Kompania Honorowa Wojska Polskiego. Czuwanie dla pielgrzymów prowadzili klerycy oo. Paulinów.

WB/Jasna Góra

Skip to content