Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych na Jasnej Górze

W Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych także na Jasnej Górze zanoszona jest modlitwa za wszystkich kierowców i pasażerów, którzy stracili życie lub zdrowie oraz ich najbliższych, kierowców i ich duszpasterzy oraz dobroczyńców MIVA Polska wspierających zakup środków transportu dla misjonarzy.

Według statystyk w ubiegłym roku w Polsce doszło do ponad 23,5 tysiąca wypadków drogowych, w których zginęło blisko 2,5 tysiąca osób, a rannych zostało ponad 26 tysięcy osób.

MIVA Polska oraz Krajowe Duszpasterstwo Kierowców zachęcają z okazji Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych do pamięci i modlitwy w intencji ofiar wypadków oraz do okazywania troski osobom poszkodowanym na drogach. W związku tym dniem MIVA Polska organizuje akcję „Ratujemy życie – misyjny ambulans”, podkreślając wielką wagę życia ludzkiego i konieczność jego ratowania i zachęca do wsparcia na rzecz ratowania życia poprzez pomoc na zakup ambulansu do najbiedniejszych regionów świata, gdzie pracują polscy misjonarze.

Po raz pierwszy w Polsce Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków obchodzono 19 listopada 2006 r.

Na Jasnej Górze modlitwa za użytkowników dróg zanoszona jest także od 19 lat w drugą sobotę maja podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kierowców. To wspólna modlitwa użytkowników dróg mobilizująca do skoordynowanego wysiłku na rzecz lepszego bezpieczeństwa. Modlitwa na Jasnej Górze jest też wyrazem wdzięczności za służbę wszystkich polskich misjonarzy i misjonarek na świecie i pomoc kierowców w zakupie środków transportu na misje.

W tym też duchu w czasie tegorocznej pielgrzymki została złożona na Jasnej Górze „Księga Wdzięczności MIVA Polska” zawierająca listy i podziękowania od misjonarzy z całego świata wraz ze zdjęciami zakupionych pojazdów z pomocą MIVA Polska na przestrzeni 2020 r. Łącznie w 2020 roku MIVA Polska zrealizowała 78 projektów na zakup 137 różnych pojazdów: 52 samochody; 2 ambulanse (z funduszy akcji Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans), 4 busy; 2 traktory;24 motocykle; 51 rowerów dla katechistów (akcja uCZYNek Wiary) a nawet zakupiono konia z wozem. Dla najbiedniejszych zakątków świata kupowane są też wózki inwalidzkie.

BPJG

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Skip to content