Kacper, Melchior i Baltazar, czyli trzej królowie, którzy według tradycji chrześcijańskiej ponad 2000 lat temu zaufali Bogu, który pokierował ich do betlejemskiej stajenki. Jezusowi, który dopiero co narodził się z Maryi ofiarowali mirrę, kadzidło i złoto. Na pamiątkę wydarzenia Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Objawienia Pańskiego celebrowaną 6 stycznia.

– Uroczystość Objawienia Pańskiego to jedna z najstarszych uroczystości Kościele, a mówi się czasem, że starsza nawet niż Narodzenie Pańskie. W tych mędrcach ze wschodu, tak naprawdę widzimy całą ludzkość, który przychodzi oddać pokłon Panu, wyznać swojego Boga. To jest wspomnienie tego, że świat poznał Boga, tego, że nam się objawił – mówił ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej.

Do najbardziej charakterystycznych elementów obchodów Uroczystość Objawienia Pańskiego w naszym kraju należą oznaczanie drzwi literami K+M+B (lub C+M+B) oraz Orszaki Trzech Króli. Ze względu na pandemię koronawirusa, główny Orszak Trzech Króli w Częstochowie nie zostanie organizowany, ale Uroczystość Objawienia Pańskiego celebrowana będzie oddzielnie we wszystkich parafiach.

Skip to content