Dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem celebrowana jest w Kościele Uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. To szczególne przypomnienie słów archanioła Gabriela do Marii z Nazaretu, zwiastujących przyszłe narodziny Zbawiciela.

W Kościele wschodnim Święto Zwiastowania obchodzono już w VI wieku, w zachodnim natomiast wprowadzono je dwieście lat później. – Od wielu lat, 25 marca, oddajemy Bogu chwałę, zważając szczególnie na dwie tajemnice – tłumaczy bp Andrzej Przybylski:

– Uwielbiamy Boga najpierw za Jego zgodę, żeby wejść w ludzką historię – w ludzkie ciało, aby narodzić się w Betlejem i nas zbawić. Od tamtego momentu każdy z nas może powiedzieć, że Bóg jest nam bardzo bliski. Druga tajemnica dotyczy Maryi. W dzień Zwiastowania Pańskiego przypominamy sobie odpowiedź Matki Bożej: „Niech mi się stanie według Twego słowa”.

W tym roku data Uroczystości Zwiastowania jest jednak szczególnie ważna. 25 marca, podczas celebracji pokutnej o godz. 17.00 w Bazylice św. Piotra, papież Franciszek poświęci Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi:

– Ojciec Święty chce to zrobić z całym Kościołem. Do wypowiedzenia Aktu wezwani są więc wszyscy biskupi katoliccy (będą tego dokonywać w różny sposób np. podczas Eucharystii, nabożeństw pokutnych, Dróg Krzyżowych), proboszczowie, wikariusze oraz animatorzy wspólnot. Chodzi o to, aby akt poświęcenia Rosji i Ukrainy został odmówiony w każdej parafii.

25 marca przeżywamy również Dzień Świętości Życia, którego celem jest uwrażliwianie społeczności na sens oraz wartość ludzkiego życia na każdym etapie jego rozwoju.

ABK

Skip to content