Mówi się, że wiara rodzi się ze słuchania, ale czy w wierze należy się skupiać tylko na tym co mówione słowem? Wysławiać Boga można również śpiewem i muzyką. Okazją do tego sposobu doświadczania wiary był koncert pasyjny w kościele rektorackim, który odbył się po Mszy św. 24 marca.
Bp Andrzej Przybylski wyjaśniał, że muzyka w kościele jest formą uniesienia duszy i okazją do refleksji:
– Obok ścisłej liturgii, która rządzi się swoimi prawami i kanonami, staramy się również organizować spotkania muzyczne, które po prostu wznoszą naszą duszę i prowokują do refleksji. Oczywiście bardzo tego pilnujemy, bo nie wszystko da się wykonywać w kościele. Kościół nie jest salą koncertową, żeby każdy rodzaj muzyki, a przede wszystkim każde przesłanie tekstów, pieśni w kościele prezentować. Natomiast koncert w kościółku rektorackim, autorzy nazwali po prostu „spotkaniem muzycznym”. Oczywiście będą tam elementy nowoczesnej muzyki, która nawiązuje do niektórych nurtów. Natomiast tekst, wszystko inne, jest oparte na pieśniach pasyjnych w różnych aranżacjach. Oczywiście jest to pozaliturgiczne spotkanie. Ciekawostką tego koncertu jest również to, że łączy muzyków częstochowskich oraz tych, którzy posługują w ośrodkach wychowawczych dla młodzieży. Wiem, że w tym spotkaniu muzycznym również i wychowankowie tych ośrodków będą mieli udział. A więc widzimy, że muzyka może łączyć i prowadzić do Pana Boga.
Ks. Rafał Kowalski mówił o kościele jako miejscu refleksji i wyciszenia, również przy pomocy muzyki:
– Kościół służy często jako miejsce refleksji i wyciszenia, także podczas wykonywania muzyki. Dzisiejszy koncert, muzyka klasyczna i jazzowa, łączy klasykę z nowoczesnością. Klasyczne przesłanie, także Ewangelii z jazzem, które kojarzy się nam ze współczesnym życiem, ale muzyką też nieprostą, niestandardową, w której są cztery takty i cztery akordy, ale w której zawsze jest dźwięk, który może zaskoczyć albo przeszkodzić, bo taka też jest Ewangelia.
Wstęp na koncert był otwarty dla każdego oraz spotkał się ze sporym zainteresowaniem wiernych.
EG