W kościele Rektorackim odbyły się „Zaduszki Artystyczne” upamiętniające zmarłych częstochowskich artystów oraz wszystkich związanych z promocją kultury w mieście. Wydarzenie zorganizowane przez Ośrodek Muzyki Liturgicznej poprzedzone zostało uroczystą Eucharystią, w której udział wzięło wielu przedstawicieli środowiska artystycznego.

Po raz pierwszy wspomnienie osób zmarłych podczas „Zaduszek Artystycznych” odbyło się 4 listopada 2001 roku. Głównym promotorem muzycznej inicjatywy był ks. Grzegorz Ułamek, który zginął tragicznie 7 lipca 2005 roku. Jak tłumaczy ks. Mikołaj Węgrzyn, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji częstochowskiej – najważniejszym celem organizowanych „Zaduszek Artystycznych” jest modlitwa w intencji zmarłych o wieczne życie w niebie:

– Ks. Grzegorz Ułamek rozwinął tę tradycję w piękny sposób. Zwykle łączyło się to z różnymi wydarzeniami kulturalnymi, jak np. koncert. Później kontynuował tę tradycję ks. Piotr Zaborski, duszpasterz środowisk twórczych. Obecnie ja to robię – z wielką przyjemnością. Najważniejszym punktem „Zaduszek Artystycznych” jest jednak Msza św., kiedy modlimy się za zmarłych, uwielbiając Pana Boga.

„Zaduszki Artystyczne” stały się już w mieście pewnego rodzaju tradycją. Rok temu, z powodu obostrzeń sanitarnych, wydarzenie nie odbyło się. Teraz, ku radości melomanów, muzyka chóralna ponownie zabrzmiała w kościele Rektorackim. Dyrygentką chóru była Małgorzata Kosarga, członek Stowarzyszenia Kultura Często Nowa i Ośrodka Muzyki Liturgicznej:

– Każdego roku przygotowujemy przede wszystkim pieśni liturgiczne. Najważniejszym punktem jest Msza św. Staramy się dopasować repertuar tak, aby sprzyjał on modlitwie. Chodzi o to, aby pieśni nie odwracały uwagi od tego co najważniejsze.

Chór Ośrodka Muzyki Liturgicznej usłyszeć można nie tylko podczas „Zaduszek Artystycznych”. Śpiewacy spotykają się na próbach przed różnymi ważnymi uroczystościami. Do chóru dołączyć może każdy, kto kocha muzykę.

ABK

Skip to content