Zakończenie “Pawełek”. Dzieci śpiewały i tańczyły wraz z bp. Antonim Długoszem

Zakończenie “Pawełek” na Jasnej Górze fot. Radio Fiat

Na Jasnej Górze zakończyła się coroczna nowenna ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika. 17 stycznia w bazylice jasnogórskiej bp Antoni Długosz odprawił końcowe nabożeństwo, w którym prócz wspólnoty ojców i braci Paulinów, wzięły udział dzieci wraz ze swoimi rodzinami.

Bp Antoni Długosz wygłosił także kazanie. Dodatkowo, w jego trakcie co chwilę przychodził czas na wspólne śpiewy i tańce w rytm chrześcijańskich piosenek. Na zakończenie nabożeństwa bp Antoni udzielił zebranym zbiorowego błogosławieństwa relikwiami św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Każde dziecko otrzymało specjalnie przygotowaną paczkę z upominkami.

W rozmowie z Radiem Fiat bp Antoni Długosz podkreślił rodzinny charakter uroczystości:

-Tutaj przyszły matki i ojcowie z dziećmi, żeby prosić o szczególne wstawiennictwo św. Pawła, by te dzieci, jak mówi Ewangelia o Panu Jezusie: wzrastały w mądrości i łasce u Boga i u ludzi. I o to nam chodzi, abyśmy na pierwszym miejscu zwrócili uwagę na to, że rodzina jest kolebką nowego życia, a nie miejscem śmierci. Święty Paweł jest takim naszym patronem życia poczętego, a także wszystkich dzieci i rodzin.

Bp Długosz wyraził zaniepokojenie coraz częstszym zanikiem życia wspólnotowego w rodzinach:

-Niepokoję się, że rodzice nie mają czasu dla dzieci, zapracowani są, a środki ma masowego przekazu, telewizory, tablety powodują, że często rodzice są niepotrzebni dzieciom i dzieci niepotrzebne rodzicom. Nie ma wspólnotowego życia. Dlatego przypominam zawsze rodzicom, że najważniejszym meblem jest stół, przy którym mają przeżywać wspólnotę i jedność podczas sprawowania posiłków, by posiłki celebrowali. Jeśli dziecko nie doświadczy czym jest posiłek w domu, nie zrozumie czym jest Eucharystia. Apeluję do rodziców także, by mieli czas dla dzieci, uczestniczyli w ich radościach i smutkach, by dzieci czuły się przy nich bezpieczne i kochane, by uczyli dzieci postaw społecznych i przyzwyczaili ich do tego, że życie bez ofiary jest niemożliwe. Chodzi mi najbardziej o to, żeby dla ojca i matki dziecko było najważniejszym skarbem od Boga. 

Uroczystość uświetniła swoją grą Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyr. Marka Piątka. Zaśpiewały i zagrały także dzieci z Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej.

JS