„Zapiski Więzienne” bł. kard. Wyszyńskiego jako spektakl na Jasnej Górze

W poniedziałek 2 maja w Sali Papieskiej zaprezentowano monodram poświęcony bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Fabułę oparto na „Zapiskach Więziennych”, w których Prymas Tysiąclecia pozostawił zapis swojego 3-letniego odosobnienia. W rolę Prymasa wcielił się aktor krakowskiego Teatru Ludowego, Piotr Piecha.

Jak podkreśla reżyser spektaklu Jarosław Tochowicz, celem monodramu jest ukazanie drogi duchowej, jaką bł. Prymas przebył w komunistycznych więzieniach.

Przede wszystkim my oddajemy głos kard. Wyszyńskiemu. Nie dopisaliśmy ani słowa, natomiast śledzimy jego drogę duchową. To jest fascynujące, jaką drogę kard. Wyszyński przeszedł, żeby się stać tym, kim się stał. Podczas spektaklu obcujemy z tymi świętymi słowami i myślami. Tutaj nie ma jakiejś rozrywkowej fabuły czy sensacyjnego filmu. To jest wszystko Boża prawda, która wyłania się ze śledzenia tej drogi duchowej.

Okres odosobnienia dla wielu świętych był okazją do bliższego spotkania się z Bogiem. Bł. kard. Stefan Wyszyński napisał po latach: „Najbardziej wartościowe chwile, jakie przeżyłem, zdarzyły mi się w więzieniu”.

Skip to content