Cukier krzepi, czyli „Słodka przeszłość Częstochowy”

„Cukier dla człowieka jest jak owies dla konia – daje wiele siły. Spytaj ludzi uczonych i światłych – to ci potwierdzą”. To oraz wiele innych haseł propagandowych związanych z konsumpcją cukru w Polsce w latach 20. i 30. XX wieku było znanych wśród naszych przodków, którym wpajano, że jest to najskuteczniejszy środek odżywczy.

Historia związana z cukrem w przedwojennej Polsce miała wiele lokalnych oblicz. To występujące w naszym mieście przedstawi Muzeum Częstochowskie, które zaprasza na wirtualne spotkanie.

– Pragnę serdecznie zaprosić na słodkie warsztaty, czyli „Słodką przeszłość Częstochowy”. Nie będziemy promować na nim spożywania cukru. Jest to wycieczka w przeszłość słodkiej historii cukiernictwa w Polsce oraz w Częstochowie. Szczególnie w okresie międzywojennym, gdzie w Częstochowie działały nie tylko cukiernie, ale też wytwórnie cukru i czekolad. Temat wziął się od niezwykle nośnego hasła wypromowanego w latach 30. XX wieku cukier krzepi”. Wymyślił je dla Państwowego Monopolu Cukrowniczego znany pisarz Melchior Wańkowicz. Przewrotne hasło miało docierać do społeczeństwa i promować cukier, jako synonim zdrowia – mówiła Małgorzata Szczęsna z Działu Historii Muzeum Częstochowskiego.

Współcześnie wiedza dietetyków jest zupełnie inna. Wiemy, że cukier może być jedynie skromnym dodatkiem w diecie zdrowego człowieka. Podczas warsztatów historyczno-plastycznych Małgorzata Szczęsna przedstawi m.in. wiele słodkich sekretów oraz faktów na temat XX-wiecznego cukiernictwa.

– Na warsztatach w części teoretycznej opowiem wiele ciekawostek związanych z różnego rodzaju słodkościami i częstochowskimi wytwórniami, m.in. Wytwórnią Cukrów Markowski i Jaśkiewicz, producentem czekolad. Opowiem również o słodkich przepisach z lat 30. XX wieku. Będą to ciekawe warsztaty z niecodziennymi opowieściami i ciekawostkami na temat przeszłości cukiernictwa, zarówno w Polsce, jak i Częstochowie – dodała.

Na słodką tajemnicę warsztatów Muzeum Częstochowskie zaprasza w piątek 29 czerwca na swój facebookowy fanpage o godz. 18:00.

BNO

Skip to content