O tym, że Częstochowa jest kobietą, przekonuje wystawa Związku Polskich Artystów Plastyków. Obrazy i rzeźby są efektem 32. Pleneru Miejskiego. 

“Częstochowa jest kobietą” to tytuł wystawy lokalnych artystów, którzy swoimi pracami chcieli pokazać inne oblicze miasta. Motyw kobiety przeplata się w abstrakcjach, wielobarwnych portretach czy namalowanych sytuacjach z życia. O wyborze tematu Pleneru Miejskiego mówi Stanisław Marek Śledziński, kurator wystawy.

– Historycznie kobiety dominowały w poezji, sztuce. W ramach Plenerów Miejskich robimy 3-4 spotkania w pracowniach artystów. W tym roku także je zorganizowaliśmy. Artyści udali się również do Muzeum Haliny Poświatowskiej, co miało ich zainspirować do tworzenia.

O temacie 32. Pleneru mówi także Anna Żyła, sekretarz Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Częstochowskiego.

– Opisuje Częstochowę w różnych aspektach. Na myśl przychodzi aspekt duchowy i fizyczny kobiety. Czas i miejsce zacierają swoje wymiary. Tu jest właśnie pole do twórczej interpretacji tematu przez artystów.

Jak mówi Aleksandra Kowalska, malarka – według niej Częstochowa to oblicze Matki Bożej.

– Chciałam przekazać wszystkim, ze we współczesnym świecie mamy za mało miłości. Należałoby się nią obdarzać oraz czerpać ją od najwspanialszej kobiety. Częstochowa jest kobietą – dla mnie Matką Bożą.

Kilkadziesiąt obrazów oraz dwie rzeźby prezentowane będą do 8 marca w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica.

ABK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content