Między kurami a alpakami – półkolonie z atrakcjami

Od poniedziałku 8 sierpnia w parafii św. Zygmunta w Częstochowie trwają półkolonie dla dzieci, podczas których młodzi parafianie korzystają z wielu atrakcji. Oprócz zajęć w salach parafialnych, przewidziano także kilka edukacyjnych wycieczek. Jedną z nich był wyjazd w środę 10 sierpnia do Owczarkowej Zagrody na pograniczu Częstochowy i gm. Konopiska.

Podczas parafialnych półkolonii dzieci z pewnością nie mają czasu na nudę. Dotychczasowe atrakcje omówiła wychowawca, Anna Ledwan:

Spędzamy półkolonie bardzo aktywnie. W poniedziałek dzieci miały wspaniałe zajęcia na terenie parafii – przybył do nas magik. We wtorek pojechaliśmy do Katowic, tam w starej fabryce porcelany stworzono „Bajkę pana Kleksa”. A dzisiaj jesteśmy Wąsoszu, w Owczarkowej Zagrodzie, będziemy poznawać zwierzątka i uczyć się o trochę o takim życiu na wsi.

Dzieci uwielbiają zwierzęta, lubią poznawać ich zwyczaje, przyglądać się im, głaskać, karmić.  Tym bardziej, jeśli zwykle nie mają one okazji do przebywania wśród kur, kóz, królików i różnych odmian bażantów. Jednak oprócz głaskania dobrze znanych zwierząt w Polsce, półkoloniści mogli nakarmić ryby, papugi oraz alpaki. O tym co jeszcze czekało na młodych odkrywców z parafii św. Zygmunta opowiedziała Monika Owczarek, która oprowadzała dzieci po Owczarkowej Zagrodzie:

Dzieci mogą dzisiaj pogłaskać, pokarmić zwierzęta i dowiedzieć się o nich kilku ciekawych informacji o tym skąd się bierze mleko, skąd się bierze jajko i czy kura znosi to jajko, czy może kogut? Dodatkowo są też warsztaty, podczas których dzieci wykonują sobie zabawkę z siana kilkoma ruchami nici, może to być kura lub królik. Będzie też ognisko i kiełbaski.

Dzieci biorące udział w półkoloniach są w wieku od 7. do 12. lat i są jeszcze dość nieśmiałe. Jednak mimo to udało nam się znaleźć odważnych ochotników, którzy udzielili wywiadu dla Radia Fiat:

Kontakt z naturą ma dla dzieci wymiar nie tylko poznawczy i edukacyjny. Zwierzęta są wykorzystywane w wielu programach pracy terapeutycznej, a dzieci w kontakcie z alpakami, kozami czy psami mogą chociaż na chwilę zapomnieć o komputerze, internecie i zgiełku dzisiejszego świata.

Półkolonie z parafii św. Zygmunta w Owczarkowej Zagrodzie

Skip to content