Ogólnopolska wystawa w „plastyku” na finiszu

Fot. Radio Fiat

26 października w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie miał miejsce finisaż wystawy XVI Ogólnopolskiego Przeglądu Wyróżnionych Prac Dyplomowych. Ich autorami są absolwenci Szkół Plastycznych makroregionu południowo-zachodniego.

Prace na terenie częstochowskiego „plastyka” można było oglądać od 17 października. Biennale, czyli wydarzenie odbywające się co dwa lata, miało charakter ogólnopolski. Tegoroczne spotkanie jest wyjątkowe, ponieważ zamyka ono dotychczasowy model kształcenia artystów.

– Tegoroczne Biennale jest wyjątkowe, ponieważ podsumowuje pewien zamknięty już dla nas historyczny model kształcenia artystycznego. W 2022 roku zakończyli edukację uczniowie ogólnokształcących szkół sztuk pięknych, które były sześcioletnie. Łączyły one gimnazjum i liceum. Tego- i ubiegłoroczne prace dyplomowe, które możemy tu oglądać, są z form kształcenia, których więcej już nie doświadczymy. Możemy tutaj zobaczyć prace dyplomowe uczniów czteroletniego liceum plastycznego, które zostało powołane w 1999 roku. Można powiedzieć, że tym przeglądem wyróżnionych prac dyplomowych zamykamy dotychczasowy model szkolnictwa artystycznego. Już teraz pozostaje nam pięcioletnie liceum sztuk plastycznych i to ono jest jedyną formą średniego szkolnictwa artystycznego plastycznego – mówił Urszula Januszewska, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

XVI Ogólnopolski Przegląd Wyróżnionych Prac Dyplomowych Absolwentów Szkół Plastycznych miał miejsce 16 października w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. – Poziom prezentowanych prac był na tyle wysoki, że jury miało twardy orzech do zgryzienia, aby wyłonić najlepsze prace – tłumaczyła prof. Olga Podfilipska-Krysińska, dziekan Wydziału Sztuk Projektowych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz przewodnicząca jury, po czy dodała: – W tym roku doceniliśmy interdyscyplinarność i kompleksowość prac. Często prace były na poziomie już studenckim, a nie uczniowskim. Niektóre z nich zadziwiały ogromem bardzo skrupulatnego podejścia do projektowania. Byliśmy naprawdę zachwyceni. Wyróżniliśmy 20 prac dyplomowych z bardzo różnych dziedzin. Mamy zarówno jubilerstwo, jak i projektowanie graficzne, czy szkło. Naprawdę to szerokie spektrum różnego rodzaju sposobu wypowiedzi artystycznej.

Podczas spotkania wskazano wyróżniające się prace dyplomowe absolwentów. Finisaż dopełnił także szereg seminariów oraz zwiedzanie wystawy.

BNO

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Ogólnopolska wystawa w „plastyku” na finiszu

Skip to content