W niedzielę 10 kwietnia w auli Duszpasterstwa Akademickiego Emaus można było się przyjrzeć, jak tworzyć przepiękne pisanki. Zdobione metodą batikową jajka w wykonaniu Arkadiusza Belicy dostępne dla oglądających były w godzinach od 11:00 do 14:00 oraz od 19:00 do 21:30.

Szczegóły pracy metodą batikową, czyli metodą traconego wosku przybliża Arkadiusz Belica:

Chciałem zaprezentować pisanki naszego autorstwa wykonywane metodą batikową. Metoda ta to pisanie rozgrzanym woskiem pszczelim na skorupce. Pierwsze ornamenty są białe, a następnie musimy zafarbować jajko na żółto. Później malujemy znowu i znów farbujemy i tak w kółko, do coraz ciemniejszych kolorów. Żeby te przykryte barwy odkryć trzeba roztopić wosk i obetrzeć ręcznikiem papierowym. To tak bardzo po krótce opowiedziane. Ta metoda nazywana jest również traconego wosku.

Z racji tego, że pierwszy wariant pisania tą metodą jest czasochłonny, przed publiką artysta zaprezentował szybszy sposób pracy:

Tutaj tak dla publiczności prezentuje pisanie również woskiem, ale barwionym. Na skorupkach białych albo barwionych farbą akrylową i już taka farbka woskowa zabarwiona na wydmuszce zostaje.

Chętni, którzy przybyli podziwiać pracę państwa Beliców, mogli również zakupić gotowe pisanki oraz zapisać się na warsztaty z robienia ich, które odbywać się będą w poniedziałek 11 kwietnia.

Skip to content