Stawanie się świata

DSCF1985

„Stawanie się świata” to świata uwypuklanie. Charakterystyczne postacie, charakterystyczne szczegóły, charakterystyczne twarze.

Wystawę fotografii Tomasza Mana oglądać można w Sali Poplenerowej częstochowskiej MGS. Wernisaż wystawy odbył się 26 czerwca wieczorem, a prace będą udostępniane zwiedzającym do 26 lipca. Dotychczas, co zaskakuje, twórca unikał udostępniania swoich zdjęć, na których przedstawia odmienny, malarski świat. – W fotografii staram się wychwycić grę światła – wyjaśnia Tomasz Man. – Może zdjęcia nie są perfekcyjne technicznie, ale starałem się pokazać też malarskość świata.

Twórca nie precyzuje, jakie są jego tematyczne priorytety, za to stwierdza, że ważne jest wszystko, co go otacza. Każdy odwiedzający częstochowską Galerię może sam się przekonać, że robione mimochodem zdjęcia uwieczniają codzienne, a przecież bardzo barwne sceny.

Tomasz Man od dwudziestu sześciu lat pracuje w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie jako specjalista ds. realizacji wystaw artystycznych, szef sekcji montażu. Ale to tylko jedna z jego ścieżek życia zawodowego, jest on bowiem artystą malarzem, autorem dziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnikiem licznych wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Zaprezentowanie publiczności fotografii zainicjowała dr Barbara Major, kurator wystawy.

Tekst i foto. Krzysztof Rygalik