Sylwester z Księżniczką Czardasza

W poniedziałek (31 grudnia) w sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej odbędzie się Sylwester z Księżniczką Czardasza. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej: Adam Klocek – dyrygent, Jolanta Kremer – Sylwia Varescu, Anna Ogińska – hrabianka Anastazja, Damian Chróściński – książę Edwin, Arkadiusz Dołęga – hrabia Bonifacy Kancsianu, Jacek Woleński – markiz Ferenc Kerekes. Opracowanie i reżyseria Jacek Woleński.

“W rytm walczyka serce śpiewa – kochaj mnie, bez miłości świat nic nie wart – kochaj mnie” – kto z nas nie nuci czasem tego niezapomnianego duetu ze słynnej operetki Imre Kálmána? Ponadczasowa miłosna historia opleciona melodyjnymi dźwiękami zapewniła “Księżniczce czardasza” niebywały sukces i miejsce w gronie najczęściej wystawianych operetek na scenach całego świata. Jak napisał Bernard Grün „[…] jej nieprzemijająca wartość tkwi w tym, że jest odbiciem epoki i społeczeństwa: całej przedwojennej ery, światka nocnych lokali, lowelasów i szansonistek, światka, w którym kochanków i metresy zmieniano wraz z każdym programem, z nocy robiono dzień, wzywano notariusza do café chantant, by urzędowo poświadczył przyrzeczenie małżeństwa, a mimo to meldowano się na służbę w swoim pułku…”.

Książę Edwin von Lippert Weylersheim zaręcza się z gwiazdą variétés „Orpheum” Sylvą, chociaż ta planuje wyjazd na podbój Ameryki. Oczywiście rodzina nie godzi się na małżeństwo, tym bardziej, że Edwin jest zaręczony z kuzynką Stasi. Pojawiają się też birbanci Boni i Feri. Ten pierwszy pokazuje Sylvii zawiadomienie o oficjalnych zaręczynach Edwina z hrabianką Stasi. Gwiazda czuje się zawiedziona i oszukana. Boni pociesza ją, że takich Edwinów czekają tuziny, więc pora jechać po oklaski i po karierę. Przed tym jednak Sylva pojawia się incognito jako żona… Boniego na balu w pałacu księstwa Lippert Weylersheim w Wiedniu i zdobywa serca niedoszłych teściów… Wydarzenia zdają się przybierać sensacyjny obrót, a wszystko po to, aby w finale mogło zabrzmieć wspólne – Kochaj mnie!