slajd_28

Wszyscy posiadamy zęby i wszyscy je tracimy. Leczenie i usuwanie uzębienia towarzyszyło ludzkości od zarania dziejów. Jakich metod stomatologicznych używano w przeszłości? Tego dowiemy się w najbliższą sobotę, 14 marca o godz. 17.00, gdy w Ratuszu będzie miało miejsce otwarcie wystawy „Urok starego gabinetu stomatologicznego”. – Na wystawie przedstawiam narzędzia począwszy od epoki rzymskiej, czyli ok. 2-2,5 tys. lat temu, poprzez XIX-wieczne fotele do praktycznie współczesnych różnych gadżetów związanych ze stomatologią – mówi Piotr Kuźnik, właściciel Muzeum Stomatologii.

Wystawę poprzedzi krótka prezentacja. Piotr Kuźnik poruszy temat nie zawsze oczywistych dziejów stomatologii, opowie o najciekawszych eksponatach i metodach leczenia. Na przykład ołowiem. – Popularna nazwa plomba pochodzi ze starożytnego Rzymu, od nazwy plumbum, czyli ołów. Już w starożytnym Rzymie zakładano po raz pierwszy wypełnienia. Były to wypełnienia ołowiane. Później Etruskowie zaczęli stosować implanty, które były zrobione z muszli. Muszle się bardzo szybko integrowały i ubytki mogły być w ten sposób uzupełniane – wyjaśnia twórca wystawy.

Bieżąca ekspozycja należy do cyklu „Pasje częstochowian”. Będzie dostępna dla zwiedzających do końca czerwca. Wstęp na wernisaż jest wolny.

Krzysztof Rygalik

Skip to content