29 tys. zakażeń zeszłej doby. Jak walczyć z wirusem?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 29 tys. nowych potwierdzonych zakażeń zeszłej doby. Z powodu Covid-19 zmarło 36 osób. Od początku pandemii w Polsce koronawirusem zaraziło się ponad 2 mln osób.

Jedna z gorszych sytuacji w związku z pandemią koronawirusa jest w województwie śląskim. Takie dane nie są optymistyczne. Wirusolog, prof. Włodzimierz Gut powiedział, że przyczyną wzrostu zachorowań jest między innymi lekceważenie objawów choroby i niezgłaszanie się do lekarza:

– Osoba, która jest chora i opóźnia swoje pójście do lekarza nie zakaża przez jeden dzień, ale 4-5 dni. To tłumaczyłoby wzrost zakażeń w ostatnim czasie.

Kiedy można spodziewać się spadku zakażeń? Jak podaje Włodzimierz Gut, dopiero wtedy, kiedy obostrzenia będą przestrzegane:

– Przede wszystkim należy unikać niepotrzebnych kontaktów. Kiedy znajdziemy się w jakimś większym zbiorowisku to zostają nam już tylko bariery fizyczne, a po powrocie do domu umycie rąk. Problem polega na tym, że nie jest to przestrzegane. Im mniej osób będzie to przestrzegać, to liczba zakażeń będzie rosnąć, a im więcej tym bardziej będzie spadać.

Dobre informacje są takie, że od wczoraj wyzdrowiało 23 tysiące osób zakażonych koronawirusem. Łącznie w Polsce jest milion 798 tysięcy 922 ozdrowieńców.

WB

Skip to content