Grupa Jurajska GOPR istnieje już 21 lat!

21 listopada 1998 utworzono Grupę Jurajską Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jej początki związane są z powstaniem w Podlesicach, u stóp Góry Zborów, schroniska dla wspinaczy i grotołazów działających na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Misją Grupy Jurajska GOPR jest ratownictwo górskie na terenie Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Jej członkowie szkolą się i współpracują z innymi służbami. Niosą pomoc w górach, jaskiniach, na skałach, górskich rzekach, a także w każdym trudno dostępnym terenie. Pomagają chorym i rannym w wypadkach. Prowadzą akcje poszukiwawcze osób zaginionych. Usuwają także skutki katastrof i kataklizmów.

Nadrzędnym celem Jurajskiej Grupy GOPR jest niesienie pomocy wszystkim potrzebującym. Ich priorytet to docieranie na czas, bez względu na pogodę, porę roku lub miejsce, gdzie znajdują się ranni i poszkodowani. Członkowie grupy propagują zasady bezpiecznego wypoczynku. Edukują także jak wzywać pomoc oraz co zrobić w razie wypadku.

Pomimo ochotniczego charakteru organizacji, Jurajska Grupa GOPR to profesjonaliści, którzy 365 dni w roku starają się zapewnić poczucie bezpieczeństwa setkom tysięcy osób. Pracują społecznie na rzecz turystów odwiedzających Jurę, a także dla jej mieszkańców.

Historia ratownictwa górskiego w Polsce sięga początków XX wieku, kiedy to w Tatrach z inicjatywy gen. Mariusza Zaruskiego, utworzyła się pierwsza poza Alpami służba ratunkowa, niosąca pomoc turystom odwiedzającym góry.

W 1952 roku powstało pierwsze w Polsce Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, które w obecnie posiada 7 oddziałów terenowych. Najmłodszy z nich to Grupa Jurajska, działająca od 1998 roku.

JS/goprjura.pl

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content