Hutki i podróż w czasie

Fot. Radio Fiat

Przedmioty codziennego użytku sprzed kilkuset lat, stare narzędzia, fotografie i dokumenty – to wszystko można zobaczyć w Izbie Regionalnej, prowadzonej w Hutkach przez Halinę Kozakiewicz.

Właścicielka budynku przez 34 lata pracowała jako nauczyciel. Po przejściu na emeryturę kobieta zaczęła gromadzić przedmioty, które pomagały jej poznawać dzieje przodków. Halina Kozakiewicz wyjaśnia, że odwiedzenie Izby Regionalnej to żywa lekcja historii i tradycji regionu, dlatego do zwiedzania zaprasza szczególnie dzieci i młodzież.

– Część prezentowanych eksponatów pochodzi z mojego rodzinnego domu. Mam np. szczotkę, która należała do mojego prapradziadka. Przedmiot będzie miał ponad 200 lat. Niektórych eksponatów mam po kilka sztuk. Są to np. młynki do kawy czy miniaturki wielu różnych rzeczy (mały piec do pieczenia ciastek, dzbanuszek czy główki lalek). Te wersje mini najbardziej podobają się dzieciom. Mam też bardzo ciekawe i stare niecki, w których wyrabiało się ciasto. Czasem też kąpało się dzieci. W izbie zobaczyć może też maszynę do lodów.

Izba Regionalna to muzeum dawnego życia, gdzie historię można dotknąć i zobaczyć. Budynek znajduje się we wsi Hutki położonej w gminie Konopiska.

ABK

Skip to content