Kajakowe sprzątanie Warty

Źródło fot. facebook.com/Jura Kajaki

Szklane butelki, opony, a nawet lodówki. To skrajne, ale prawdziwe przykłady śmieci usuwanych w ramach corocznego sprzątania pod nazwą: „Wiosenne Porządki na Warcie”.

Celem takich działań jest zapewnienie czystości brzegów Warty, na odcinku leżącym na terenie gminy Mstów.

– Wiosenne sprzątanie odbędzie się w sposób nietypowy, bo przy pomocy kajaków. Staramy się zawsze przed wakacjami na pięknym, mirowskim przełomie Warty taką akcję przeprowadzić. Logistycznie wygląda to tak, że przyjeżdżamy na miejsce startu, tam rozdajemy uczestnikom kamizelki, kajaki, wiosła, worki i rękawiczki, a następnie w spokojnym tempie spływamy tym pięknym odcinkiem rzeki i łączymy to ze zbieraniem śmieci, które nagromadziły się tam przez zimę – wyjaśnił Michał Wanot, prowadzący przystań Jura Kajaki.

Udział w sprzątaniu może wziąć każdy, nawet nieobyty z kajakiem. Bardziej doświadczone osoby mają możliwość płynąć same, mniej natomiast – z doświadczonymi w pływaniu osobami. Start spływu zaplanowany jest na piątek 28 maja o godz. 15:00 z niewielkiej plaży przy moście w miejscowości Jaskrów.

– Trasa spływu to ok. 9 km, czyli ok. dwóch godzin standardowego płynięcia. Nam wraz ze zbieraniem śmieci może to zając trochę dłużej. Metę planujemy w Kłobukowicach w przystani Jura Kajaki, gdzie wspólnie z uczestnikami rozpalimy ognisko, zjemy dobrą kiełbaskę i napijemy się herbaty – dodał Michał Wanot.

Sprzątanie prowadzone jest w ramach akcji #JurabezPlastiku i nie jest pierwszą tego typu inicjatywą. Jak uważa Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego, dzięki takim akcjom na przestrzeni kilku ostatnich lat usunięto dziesiątki kilogramów śmieci, których ilość niestety z roku na rok nie maleje.

– Niestety, najwięcej zanieczyszczeń wzdłuż brzegów Warty stanowią małe, szklane butelki po alkoholu. Są one notorycznie wrzucane do rzeki i wyciągamy ich największą ilość. Są tam też różnego rodzaju plastiki, zdarzają się nawet obudowy od starych telewizorów czy opony. W tamtym roku miałem okazję wyciągnąć samochodowy zbiornik paliwa. Zdarzają się też wielkogabarytowe śmieci, których nie możemy wyciągnąć podczas akcji. Wówczas oznaczamy ich lokalizację, którą przekazujemy straży pożarnej, prosząc o pomoc – mówił Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego.

„Wiosenne Porządki na Warcie” organizowane są przez przystań Jura Kajaki, Częstochowski Alarm Smogowy oraz gminę Mstów. Każdego, kto jest zainteresowany wzięciem udziału w akcji, odsyłamy do wydarzenia na Facebooku.

BNO

Skip to content