Źródło fot. mykanews.pl

Za pośrednictwem częstochowskiego starostwa do kolejnych gmin powiatu trafiają maseczki przekazane przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.

Choć co jakiś czas w życie wchodzą zluzowania kolejnych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, wszystko wskazuje na to, że definitywnie z maseczkami pożegnamy się nie prędko. Oznacza to, że wciąż są one towarem bardzo pożądanym, stąd dzielenie zdobytymi zapasami.

– Chcemy się podzielić tym zapasem, który otrzymaliśmy z Agencji Rezerw Materiałowych. Jest to obecnie 250 tys. sztuk maseczek. Rozdamy je wszystkim gminom w zależności od liczby mieszkańców. Wszędzie nie damy rady pojechać. Obecnie jesteśmy w Mykanowie, gdzie zebrali się przedstawiciele czterech gmin, którzy będą wiedzieć, w jaki sposób dostarczyć je mieszkańcom. Mamy obiecane kolejne 350 tys. sztuk i na pewno się tym podzielimy – mówił Krzysztof Smela, Starosta Częstochowski.

Transporty maseczek z częstochowskiego starostwa rozwożone są do wybranych gmin, skąd z kolei odbierają je przedstawiciele gmin ościennych. Takie właśnie przekazanie miało miejsce przed Urzędem Gminy w Mykanowie, gdzie oprócz tutejszego włodarza, przyznane transze odebrali też osobiście wójtowie Kruszyny, Rędzin i Kłomnic. Jak zapewniają, z dystrybucją nie będzie najmniejszych problemów.

– Maseczki są dostępne w Urzędzie Gminy, w punkcie, gdzie przyjmujemy mieszkańców. Myślę, że wykorzystamy nasz gminny transport komunikacyjny, czyli GZK i w ten sposób dotrzemy do mieszkańców, gdzie zadbamy o bezpieczeństwo w ruchu publicznym – tłumaczył Paweł Militowski, Wójt Gminy Rędziny.

– Problemów z dystrybucją nie będzie, ponieważ jest to nie pierwsza tego typu akcja. Zawsze istnieje możliwość dystrybucji przez różnorakie ośrodki publiczne na terenie gminy – zapewniał Wójt Gminy Kłomnice, Piotr Juszczyk.

Pandemia koronawirusa od wielu miesięcy wpływa na funkcjonowanie lokalnych samorządów. Niejednokrotnie zmusza do przesunięć w terminach podejmowanych inwestycji, czy też szukania funduszy na nieprzewidziane wydatki.

– Jest to duża liczba maseczek. Byłyby to znaczne koszty, gdybyśmy musieli sfinansować zakup prawie 25 tys. maseczek dla naszej gminy – wyjaśnił Mariusz Merc z Urzędu Gminy w Mykanowie.

Do większości gmin powiatu częstochowskiego dostawy maseczek trafią jeszcze przed majowym weekendem.

BNO
Źródło: MykaNews

Skip to content