Konkurs KRUS rozstrzygnięty

Zwycięzka fotografia/fot. Marek Powroźnik

Marek Powroźnik z Grabowej został laureatem konkursu fotograficznego „Dziecko to skarb – nie powierzam ciężkich prac” zorganizowanego przez Oddział Regionalny KRUS w Częstochowie. Był on skierowany do rolników z województwa śląskiego.

Głównym zadaniem było wykonanie ciekawego zdjęcia, które pokaże, w jaki sposób dzieci i dorośli mogą bezpiecznie i kreatywnie spędzać wakacje w gospodarstwie rolnym. Chodziło o promowanie prawidłowych zachowań wśród dorosłych i najmłodszych.

– Konkurs fotograficzny, którego finał ma miejsce w Mykanowie, jest tylko jednym z działań prewencyjnych, realizowanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Warto wiedzieć, że robimy wiele, aby nie być postrzegani wyłącznie jako instytucja utożsamiana z poborem składek i wypłatą świadczeń. Właśnie działalność prewencyjna jest istotnym elementem naszych działań, a ta organizowana w sposób zaplanowany i przemyślany, przynosi wymierne efekty. Liczba wypadków na terenie woj. śląskiego w gospodarstwach rolnych na przestrzeni ostatnich pięciu lat spadła o ponad 1/3. Przede wszystkim cieszy fakt braku wypadków śmiertelnych – mówił Piotr Dobosz, dyrektor Oddziału KRUS w Częstochowie.

Tegoroczny konkurs przybrał nieco inną formułę, w której to sami rolnicy decydowali o możliwości wygranej.

– Tym razem inicjatywa należała do samych rolników, a nie jak to było wcześniej – do urzędników, którzy sami wskazywali te dobre i bezpieczne gospodarstwa rolne. Teraz każdy mógł oddolnie wysłać pracę. Państwo Powroźnikowie zaangażowali się całą rodziną w stworzenie filmu. Pokazali pszczelarstwo od rodzinnej strony, co znalazło uznanie w oczach komisji, otrzymując II miejsce w woj. śląskim, co jest naprawdę bardzo dużym wyróżnieniem – tłumaczył Dariusz Pomada, wójt gminy Mykanów.

Jak mów Marek Powroźnik, laureat konkursu fotograficznego KRUS, pszczelarstwo jest zajęciem, które w jego rodzinie jest tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

– Fotografia i pszczelarstwo to pasje, które już od dawna są obecne w moim życiu. Pszczelarstwo jest kontynuacją tego, co zaczął mój tata. Próbuję zarazić tym moje dzieci i wnuki, co pozwoliłoby kontynuować tę tradycję w naszej rodzinie. Fotografia zawsze mnie interesowała, bo piękno natury i przyrody zawsze warto zarejestrować i zachować na przyszłość – zaznaczył laureat konkursu.

Tegoroczny konkurs KRUS został ogłoszony w wakacje. Prace można było przesyłać drogą elektroniczną do 5 września. Jego celem było uświadomienie rolnikom, jakie czynności niebezpieczne związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego nie mogą być wykonywane przez dzieci.

BNO

Skip to content