Poczesna najlepszą gminą w powiecie

Fot. poczesna.pl

Gmina Poczesna zajęła wysokie miejsce w rankingu finansowym samorządu terytorialnego w Polsce. Na 1547 gmin wiejskich w kraju uzyskała 149 pozycję, co świadczy o najlepszym wyniku spośród wszystkich samorządów z terenu powiatu częstochowskiego.

Ranking stworzył zespół naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego przy współpracy z Instytutem Studiów Wschodnich. O tym, co sprawiło, że Poczesna okazała się najlepsza w powiecie, mówi wójt gminy Krzysztof Ujma.

– Uważam, że jest to spowodowane przede wszystkim dobrą współpracę z samorządem – obecnych i tym z poprzednich kadencji. Jeśli współpraca jest właściwa, można planować inwestycje, różnego rodzaju nowinki, myśleć o rozwoju gminy. Zależy nam, aby mieszkańcom żyło się dobrze. Chcemy też zachęcać nowe osoby, aby osiedlały się w naszej gminie.

W raporcie z analizą finansową polskich gmin pod uwagę brane były m.in. udział w wydatkach środków europejskich, dochody gminy czy też wydatki inwestycyjne.

– W naszej gminie są przedsiębiorcy z różnych branż. Powoduje to, że zastój w jakiejś dziedzinie życia nie przekłada się na spowolnienie wpływów do budżetu z tego tytułu. Cały czas planujemy kolejne inwestycje. Obecnie robione są drogi wojewódzkie np. droga od skrzyżowania z DK1 w miejscowości Kolonia Poczesna i w kierunku gminy Kamienica Polska, Myszków, Zawiercie. To ogromna inwestycja za 154 mln zł. Finansowana z budżetu województwa śląskiego (z zadań priorytetowych w powiązaniu ze środkami zewnętrznymi).

Pozycja Poczesnej w swojej kategorii to najlepszy wynik spośród wszystkich samorządów z terenu powiatu częstochowskiego. Kolejna była gmina Olsztyn z pozycją numer 156 oraz Przyrów ze 186 wynikiem w tabeli.

ABK

Skip to content