Polska w sercu – patriotyczny koncert w Mykanowie

„Polska w sercu” – to tytuł koncertu zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Mykanowie, który odbył się w minioną sobotę 21 sierpnia. Towarzyszył mu szereg okołoscenicznych atrakcji, nawiązujących do różnych okresów historii Państwa Polskiego. Imprezę w całości sfinansowano dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Patronatem honorowym koncert objęły: Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Lidia Burzyńska, poseł na Sejm Rzeczpospolitej.

– To ważne, aby podejmować takie inicjatywy i pokazywać patriotyzm współcześnie. Mamy tutaj atrakcje, które pokazują Polskę od czasów historycznych aż po współczesność. Ten koncert zorganizowany dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Sportu w tej naszej małej ojczyźnie udowadnia, że ten „duży” patriotyzm bierze się właśnie z takich mniejszych uroczystości. To jedna z imprez, które pokazują, że warto być Polakiem oraz, że to co polskie jest piękne i wartościowe – mówiła Lidia Burzyńska, poseł na Sejm Rzeczpospolitej.

Część muzyczną koncertu „Polska w sercu” rozpoczął występ Jedynki pod prądem – zespołu złożonego z młodych ludzi, którzy sami piszą i komponują swoje utwory. Pomysłodawcą założenia zespołu był instruktor studia piosenki działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Mykanowie Jan Głowacki, a wokalistką jest jedna z jego podopiecznych, mieszkanka Gminy Mykanów Oliwia Świąć.

Utwory związane z historią drugiej wojny światowej wydarzeń, które były jej bezpośrednią konsekwencją zaprezentował zespół Forteca – walka trwa. Piosenki opiewające bohaterów wojennych, czy opisujące tragiczne losy żołnierzy wyklętych teraz można usłyszeć w nieco bardziej stonowanych, akustycznych aranżacjach.

Muzykę inspirowaną w dużej mierze ludowością i tradycjami słowiańskimi, zaprezentował zespół Łysa Góra. Był to energetyczny występ, na który składały się m.in. przeplatające się dwa kobiece wokale, wykorzystujące biały śpiew i oryginalne instrumentarium.

Gwiazdą Wieczoru był zespół Contra Mundum, którego liderem jest Norbert „Smoła” Smoliński. Ich repertuar to kompozycje wokalisty do tekstów największych, ale i tych mniej znanych polskich poetów. Na początku 2017 roku zespół wystąpił w teledysku promującym film „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego. Uczestnicy koncertu w Mykanowie mieli okazję usłyszeć go w nowej, akustycznej wersji.

– Może to brzmi szumnie, ale czuje się tożsamościowo mocno związany z naszą Ojczyzną. Traktuję zarówno swoją działalność solową, jak i z zespołem Contra Mundum, jako misję. Przekazywanie wartości związanych z patriotyzmem jest dla mnie wyzwaniem i zaszczytem. Być tu dziś to też wielkie wyróżnienie. Jest o czym pisać i gdzie drążyć, naszym zadaniem jest odkłamywać historię – mówił Norbert „Smoła” Smoliński, lider Contra Mundum.

Na przybyłych czekało wiele atrakcji związanych z historią naszego kraju m.in. wioska rycerska i inscenizacja postrzyżyn przygotowana przez Drużynę Żelaznego Wilka i zespół taneczny Celtomania, czy piknik XVII-wieczny, a w nim musztra, salwy z muszkietów i armaty.

Skip to content