Fot. Radio Fiat

Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Ojca Pio w Winownie, to od 21 września oficjalna nazwa placówki. W poniedziałek w kościele Zesłania Ducha Świętego w Winownie miały miejsce uroczystości nadania szkole imienia, którym przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Wraz z nim uroczystą Mszę św. koncelebrowali dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Marek Bator oraz proboszcz parafii, ks. Adam Martyna. Eucharystię poprzedziła zbiórka uczniów i nauczycieli na placu kościelnym oraz uroczyste wniesienie do kościoła obrazu św. Ojca Pio, którego dokonała dyrektor szkoły, Anna Madejska-Boleń.

– Nasza szkoła powstała w 2009 roku i w swojej historii miała trudne okresy. Kiedyś była szkołą społeczną i miała problemy z przetrwaniem. Wtedy to lokalna społeczność zanosiła swoje prośby właśnie do Ojca Pio. To właśnie stąd zrodził się ten zamiar, aby to on stał się patronem naszej szkoły. Mamy w szkole 60 dzieci, w tym przedszkolaki, więc nasze grono nie jest wielkie. Staramy się jednak, by było ich jak najwięcej w naszej placówce – mówiła Anna Madejska-Moleń, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Winownie.

Nadanie imienia placówce oświatowej to szczególne wydarzenie, zarówno dla niewielkiej społeczności lokalnej, jak i regionalnego Kościoła. Zdaniem abp. Wacława Depo wydarzenie to można zestawić z rangą sakramentu Chrztu św.

– Jest to pewnego rodzaju zanurzenie nas w tajemnicy Chrztu św., bo wydarzenie to przypomina, że każdy z nas ma swoje imię zapisane nie tylko w kronikach parafialnych, ale przede wszystkim przed Bogiem i na wieczność. Tu na naszych drogach potrzebujemy takich przewodników, którzy są pewnym światłem w różnych naszych trudach i cierpieniach. Ociec Pio pokazuje nam tę drogę w szczególny sposób poprzez modlitwę, konfesjonał (a więc uznanie siebie również za grzesznika), ale jednocześnie ufność w Boże Miłosierdzie. Przez całe lata swojej posługi przywoływał on ludzi do Boga i prawdziwego zrozumienia tajemnicy Miłosierdzia Bożego, a jednocześnie do Eucharystii, która jest źródłem. Chciałbym, by szkoły katolickie, które są w Stowarzyszeniu, dając ten fundament naszej wiary i odpowiedzialności, wykształtowały nowe powołania. Chodzi tu zarówno o ludzi wiernych, jak i odważnych w Duchu Świętym – tłumaczył abp Wacław Depo.

Podczas homilii abp Depo przybliżył wychowankom szkoły szczególny fenomen świętego, który został patronem ich szkoły:

– […] poznając patrona waszej szkoły, będziecie się uczyć, że kiedy odchodził z tego świata, miał 81 lat i został wyniesiony na ołtarze zaledwie 31 lat po śmierci. Wraz z Janem Pawłem II i św. Teresą z Kalkuty były to najkrótsze procesy beatyfikacyjne i kanonizacyjne. Dlaczego św. Ojciec Pio został kanonizowany w tak krótkim czasie? Ponieważ umiłował krzyż, był więźniem konfesjonału i spowiadał ludzi godzinami po to, by pojednać ich z Bogiem i uformować ich sumienia […].

W obecnych czasach i profilu nauczania, jaki brutalnie wdziera się do polskich szkół, mocny patron i jego światło są po prostu potrzebne, ponieważ to one staną na straży obrony tradycyjnych wartości.

– Jest to potrzebne dzisiejszym nauczycielom, rodzicom oraz uczniom, ponieważ świat kwestionuje podstawowe prawdy, także te antropologiczne o człowieku. Tak więc nauczanie przez formowanie umysłu, czyli rozumu i rozwijanie w wierze są zadaniami szkół katolickich. Uważam, że na te czasy potrzeba istnienia takich miejsc jest wielka – tłumaczyła Maria Chodkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich.

W uroczystościach, jakie miały miejsce w kościele Zesłania Ducha Świętego w Winownie udział wzięli m.in. uczniowie i nauczyciele szkoły, przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, reprezentantka biura poselskiego Jadwigi Wiśniewskiej czy burmistrz gminy i miasta Koziegłowy – Jacek Ślęczka.

 

Cała homilia abp. Wacława Depo z uroczystości dostępna >>TUTAJ<<

BNO

Skip to content