Ogólnopolski Bieg Uliczny, intrygujące spotkania i wykłady uniwersyteckie – to jedynie część programu XXII Dni Długoszowskich w Kłobucku. Inicjatywa łącząca różnorodne wydarzenia kulturalne, historyczne i sportowe objęta jest patronatem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Pierwsze wydarzenie zaplanowano na niedzielę, 10 września o godz. 10.30.

O wydarzeniach zaplanowanych na 8 kolejnych dni opowiada oraz zaprasza do udziału w nich Andrzej Sękiewicz, prezes Ponadregionalnego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Wieniawa”:

To już XXII. Dni Długoszowskie w Kłobucku, będą mieć one miejsce od 10 do 17 września. W programie każdy znajdzie coś dla siebie. Rozpoczniemy tradycyjnie Ogólnopolskim Biegiem Ulicznym szlakiem Jana Długosza „Wieniawa”. W poniedziałek zapraszamy na spotkanie z serii Wieniawa i przyjaciele. Będziemy śpiewać dla Długosza, zaśpiewa Kapela Kłobucka „U Andrzeja”, która obchodzi w tym roku 25. jubileusz istnienia. We wtorek wychodzimy z inicjatywą do młodzieży, proponujemy spotkanie z ks. Jakubem Barczakiem. Duchowny prezentuje swoje świadectwo w rytmie rapu i hip-hopu. W środę odbędzie się XXII Międzyszkolny Konkurs Historyczny „Jan Długosz i jego czasy”. Co roku, na konkurs przyjeżdża kilkanaście szkół z różnych miast. Głównie są to placówki, które wybrały na patrona właśnie Długosza. W czwartek zapraszamy na sesję do sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego. Będzie ona miała formę wykładów. Usłyszymy wówczas o Mikołaju Koperniku, a także o ks. Maciejowi z Miechowa, słynnemu Miechowicie, który opisywał m.in. pogrzeb Długosza. W sobotę zapraszamy na rajd rowerowy śladami Jana Długosza – do Nowej Brzeźnicy.

Jeszcze nie rozpoczęte, a trzeba powiedzieć o zakończeniu, które będzie nadzwyczaj uroczyste. O szczegółach planu na niedzielę, 17 września mówi ks. Mieczysław Wach, proboszcz parafii św. Marcina w Kłobucku:

Punktem kulminacyjnym będzie uroczysta Msza św., która odbędzie się 17 września o 12.00 w Kościele pw. św. Marcina. Będzie ona związana z zakończeniem Dni Długoszowskich, a także z 500-leciem śmierci Miechowity. O 19.00 w Sanktuarium odbędzie się koncert Józefa Skrzeka Viator poświęcony Długoszowi. Wydarzeniem towarzyszącym będzie rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Kłobuckie kapliczki”, które będzie mieć miejsce 27 października.

Wrześniowe wspominanie ks. Jana Długosza w Kłobucku to już tradycja, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Radio Fiat.

Skip to content